Vesmírná školaVesmírná školaVesmírná školaVesmírná školaVesmírná školaVesmírná škola

Aktuální číslo:

2025/1

Téma měsíce:

Exploze

Obálka čísla

Železo v oceánech a globální klima

 |  5. 5. 1999
 |  Vesmír 78, 294, 1999/5

Cirkulace a míchání vod v Jižním oceánu je takové, že železo by mohla přímo ovlivnit schopnost fytoplanktonu v oceánu dlouhodobě zadržovat oxid uhličitý. V Jižním oceánu – podobně jako v asi třetině světových oceánů – je produkce fytoplanktonu pod úrovní, která by odpovídala koncentraci dusičnanů a fosforečnanů. V rovníkovém Tichém oceánu bylo zjištěno, že přidáním železa do povrchových vod vzroste produkce fytoplanktonu (viz podrobněji J. Krhovský, Vesmír 76, 185, 1997/4). Je nedostatek železa hlavní příčinou nízké produkce fytoplanktonu právě v Jižním oceánu? To je cílem experimentu s krásným (pro frankofily) akronymem SOIREE (Southern Ocean Iron Release Experiment, franc. soirée = večírek), na němž participují oceánografové šesti zemí. Velkým problémem, s nímž se expedice na lodi Tangaroa musí vyrovnat, je počasí. Bouře v Jižním oceánu způsobují, že je obtížné najít 10 až 15 klidných dní, během nichž by bylo možné „pohnojit“ nějakých 50 km2 síranem železnatým a sledovat produkci fytoplanktonu.

Nature 397, 459, 1999

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Oceánografie
RUBRIKA: Aktuality

O autorovi

Ivan Boháček

Mgr. Ivan Boháček (*1946) absolvoval Matematicko-fyzikální fakultu UK v Praze. Do roku 1977 se zabýval v Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského molekulovou spektroskopií, do roku 1985 detektory ionizujících částic v pevné fázi v Ústavu pro výzkum, výrobu a využití radioizotopů. Spolu s Z. Pincem a F. Běhounkem je autorem knihy o fyzice a fyzicích Newton by se divil (Albatros, Praha 1975), a se Z. Pincem pak napsali ještě knihu o chemii Elixíry života a smrti (Albatros, Praha 1976). Ve Vesmíru působí od r. 1985.
Boháček Ivan

Doporučujeme

Exploze, které tvoří

Exploze, které tvoří uzamčeno

Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky

Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky uzamčeno

Aleš Buček, Jakub Prokop  |  6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa

Objev země Františka Josefa

Zdeněk Lyčka  |  6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...