Zlomeniny a fyzika tenkých vrstev
| 5. 3. 1998 | Vesmír 77, 126, 1998/3
Někdy se při léčení komplikovaných zlomenin používají pevné výztuže, kolem nichž nová kostní hmota naroste. Pro vysokou agresivitu fyziologických tekutin není snadné najít vhodný materiál pro tyto výztuže. Titanové slitiny by jím být mohly, neboť titan odolává korozi, avšak kostní tkáň na nich „nechce růst“. Tadashi Kokubo z Kjótské univerzity vypracoval postup, jak pokrýt titan tenkou vrstvičkou směsi apatitu a oxidu titanu, jejíž složení graduje od čistého oxidu titanu na straně přilehlé k titanu po čistý apatit na vnější straně. Testy na malých zvířatech byly velmi úspěšné, a budou-li úspěšné i testy na velkých zvířatech, přijdou na řadu lidé. (New Sci. 157, No. 2119, s. 17)
Ke stažení
- Článek ve formátu PDF [475,07 kB]
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Medicína
RUBRIKA: Glosy
O autorovi
Ivan Boháček
Mgr. Ivan Boháček (*1946) absolvoval Matematicko-fyzikální fakultu UK v Praze. Do roku 1977 se zabýval v Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského molekulovou spektroskopií, do roku 1985 detektory ionizujících částic v pevné fázi v Ústavu pro výzkum, výrobu a využití radioizotopů. Spolu s Z. Pincem a F. Běhounkem je autorem knihy o fyzice a fyzicích Newton by se divil (Albatros, Praha 1975), a se Z. Pincem pak napsali ještě knihu o chemii Elixíry života a smrti (Albatros, Praha 1976). Ve Vesmíru působí od r. 1985.
Doporučujeme
Exploze, které tvoří
Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky
Aleš Buček, Jakub Prokop | 6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa
Zdeněk Lyčka | 6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...