Právní informatika
Právní informatika jako obor spojující poznatky právní teorie s počítačovou technologií se rozvíjí od druhé poloviny 50. let. Českou školu právní informatiky založil jako jeden z prvních v Evropě V. Knapp v Ústavu státu a práva ČSAV. Od druhé poloviny 60. let do let 80. vznikaly ve vyspělých zemích velké národní právní informační systémy a staly se fenoménem právní kultury v těchto zemích.
Jedinečnost databáze právních informací Ústavu státu a práva AV ČR spočívá nejen v délce sledované časové řady (od r. 1918 do současnosti), ale i v zachycení vnitřních vazeb mezi právními předpisy. To umožňuje mj. poměrně exaktní popis právního řádu a jeho vývoje. Na pozadí právního vývoje lze pak formulovat i ověřovat hypotézy o společenskopolitickém pohybu z hlediska sociologického, historického a politologického.
Současná právní informatika se zaměřila na analýzu textů s cílem automaticky rozpoznávat jazykové struktury, a tedy automaticky „porozumět“ textům právních dokumentů. Ústav státu a práva AV ČR spolu s Ústavem pro jazyk český AV ČR studují právnický jazyk a vzájemné vztahy právních a jazykových informací a jejich struktur. Cílem je především určit právní pojmy a jejich jazykové reprezentace.
Jako vedlejší produkt výzkumu zde proto vznikají v Ústavu státu a práva právněinformatické nástroje a systémy využívané v české legislativě, justici a advokacii. Vznikla zde rovněž teoretická koncepce a metodika národního právního informačního systému pro československé, resp. české právo. Projekt se uskutečňuje v Národním informačním středisku ČR.
Spolu s F. Cvrčkem jsem v Ústavu státu a práva založil moderní koncepci výuky právní informatiky a snažím se ji uplatnit na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni. Cílem výzkumu je vytvořit metodiku a koncepci znalostních systémů za účasti představitelů právní teorie i praxe. Tyto systémy jsou mnohostranně využitelné zejména při výuce práva na právnických fakultách, a to i za pomoci multimediálního přístupu, který je schopen poskytovat mnohorozměrnou a koncetrovanou právní informaci v názorné podobě (např. typické právní procesy před soudy a jinými orgány nebo projednávání zákonů v parlamentech různých zemí).
Právní informatika představuje moderní přístup k poznání práva, který pomůže zkvalitnit legislativu i právní aplikaci.