Sto let měření krevního tlaku
Prof. Schreiber uveřejňuje článek o měření krevního tlaku, jež v r. 1896 uskutečnil Riva Rocci a od té doby se stalo neodmyslitelnou součástí základního vyšetření nemocného.
V r. 1986 jsem strávil několik týdnů na léčení v Mariánských Lázních a zde jsem se stal účastníkem oslavy, kde byl odhalen pomník profesoru S. S. Baschovi, na paměť prvých měření krevního tlaku sfygmomanometrií poněkud jinak realizovanou, ne jak se děje u metody Riva-Rocciovy. Celé slavnostní odhalení pomníčku bylo provázeno přednáškou tehdejšího ředitele Výzkumného ústavu balneologického, primáře MUDr. Vl. Křížka, DrSc.
MUDr. Basch byl pražský rodák, stal se profesorem na vídeňské lékařské fakultě a několik let pracoval také v Mariánských Lázních, kde svým pacientům krevní tlak měřil – ovšem tak, že jakýmsi kompresním zařízením anemizoval prst na ruce a povolením tlaku v kompresním zařízení registroval tlak, při němž se objeví krevní proud v kapilárách a prst zčervená.
Nevím, byla-li přednáška primáře Křížka někde uveřejněna; jistě by o tom sám rád podal informaci – stále žije i pracuje v Mariánských Lázních.
Měření krevního tlaku dnes ostatně už doznalo mnoha změn – rtuťové tonometry a nepohodlné manžety dovedla japonská miniaturizace pozměnit natolik, že měření není složitější než odečíst na hodinkách okamžitý čas.