Grada2024Grada2024Grada2024Grada2024Grada2024Grada2024

Aktuální číslo:

2024/7

Téma měsíce:

Čich

Obálka čísla

Záludnosti lidové etymologie

 |  5. 5. 1996
 |  Vesmír 75, 296, 1996/5

Lidovou etymologii chápeme jako bezděčný anonymní proces vedoucí k nesprávné interpretaci slova. Podnětem k mylnému výkladu bývá podobnost s jiným slovem, zpravidla užívanějším. Například staročeské veždajší (od veždy) se chybně četlo vezdajší a poté, co proběhla staročeská změna ajej, vezdejší. Proto se začalo pociťovat jako příbuzné s příslovcem zde.

Nejsnáze lidové etymologii podléhají jinojazyčné výpůjčky. Často se mění forma slova. Tak třeba hřbitov vzniklo ze staročeského břítov (souvisí se staroněmeckým frídhof; Fried – mír, Hof – dvůr) přikloněním ke hřbít (souvisí s hrabat).

Slovo rozhřešit (z rozrěšiti – uvolnit, rozvázat; asi kalk z lat. absolvo) se přiklonilo ke grěch, grěšiti (grěch – omyl chyba, souvisí s latinským errare).

Stává se také, že se forma slova nemění, ale reinterpretuje se význam. Peklo bývá všeobecně spojováno s péci (hříšníci se tam pečou na ohni), srovnání s původními tvary v ostatních jazycích však nasvědčuje tomu, že jde spíš o výpůjčku z lat. picula – smůla. Ani masopust zřejmě nesouvisí s půstem, i když je tak vykládán i ve slovnících, nýbrž s pustiti, viz latinské carni(s)privium, z caro – maso, privare – zbavit se, zprostit. Vůbec je pozoruhodné, kolik změn ve slovní zásobě lidová etymologie způsobila. (Naše řeč 78, 239, 1995/5)

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Lingvistika
RUBRIKA: Aktuality

O autorovi

Pavla Loucká

Mgr. Pavla Loucká (*1950) vystudovala obor čeština-jugoslavistika na Filozofické fakultě UK v Praze. V redakci Vesmíru se zabývá jazykovou úpravou textů a popularizací češtiny. Deset let (1996–2006) psala pro Vesmír jazykové koutky. Je autorkou dvou knih o češtině: „Zahrada ochočených slov“ (Dokořán 2007) a „Dech, duch a duše češtiny“ (Albatros 2008).

Doporučujeme

Algoritmy pro zdraví

Algoritmy pro zdraví

Ondřej Vrtiška  |  8. 7. 2024
Umělá inteligence proniká do medicíny a v následujících letech ji nejspíš významně promění. Regina Barzilay z MIT má pro vývoj nástrojů...
Mají savci feromony?

Mají savci feromony?

Pavel Stopka  |  8. 7. 2024
Chemická komunikace je způsob předávání a rozpoznávání látek, jímž živočichové získávají informace o jiných jedincích, o jejich pohlaví a věku, o...
Jak funguje moderní speleologie

Jak funguje moderní speleologie uzamčeno

Michal Filippi, Jan Sirotek  |  8. 7. 2024
Přesně před 150 lety byla na prodej Mamutí jeskyně. Systém, který do té doby sloužil jako místo pro těžbu ledku z guana, byl k mání za pouhých...