Proč sedí slepice na vejcích
| 6. 12. 1995 | Vesmír 74, 708, 1995/12
je ovšem triviální otázka: samozřejmě aby vyseděla kuřata. Ctitelé kauzality se dnes dozvídají, že je to proto, že na ni působí uklidňující účinek hormonu prolaktinu. O tom, že prolaktin v krvi ptáků stoupá v době snůšky vajec, sezení na vejcích a krmení mláďat „mlékem“ z volete (u holubů), jakož i při laktaci (tvorbě mléka) u žen po porodu, se už ovšem ví dávno. Uklidňující účinek prolaktinu by však mohl pomáhat také při lidské nespavosti... Tedy prolaktin nejen u slepic, aby klidně seděly v hnízdě, ale třeba i u lidí, aby klidně spali. Alespoň bychom konečně věděli, proč prolaktin mají i samci včetně mužů.
(Science 269, 1220, 1995)
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Fyziologie
RUBRIKA: Aktuality
O autorovi
Vratislav Schreiber
Prof. MUDr. Vratislav Schreiber, DrSc., (*1924) vystudoval Lékařskou fakultu UK v Praze. Podílel se na studiu hormonu TRH a oxidu dusnatého. Pod jeho vedením vyšla monografie o stresu. Je zakládajícím členem Učené společnosti ČR a předsedou České endokrinologické společnosti. Byl prvním, kdo dostal cenu Praemium Bohemiae. V roce 2003 mu prezident republiky udělil medaili Za zásluhy.
Doporučujeme
Exploze, které tvoří
Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky
Aleš Buček, Jakub Prokop | 6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa
Zdeněk Lyčka | 6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...