Stáří čínského nálezu Homo sapiens
| 5. 4. 1994 | Vesmír 73, 234, 1994/4
Před 10 lety byla nalezena v pleistocénních depozitech jedné jeskyně v Jinniushanu (v provincii Lianing) zachovalá lebka Homo sapiens spolu s částí kostry. Pomocí elektronové spinové rezonance a rozpadové řady uranu bylo její stáří stanoveno na 200 000 let. Je to jeden z nejstarších nálezů na čínském území, téměř tak starý jako pozdní Homo erectus. Ukazuje na možnost koexistence těchto dvou druhů na čínském území. Silné lokální zvláštnosti na lebce jsou v souhlase s „multiregionální spojitou“ hypotézou vývoje člověka.
Nature 368, 55-56, 1994
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Archeologie
RUBRIKA: Aktuality
O autorovi
Stanislav Vaněk
RNDr. Stanislav Vaněk (*1952) vystudoval biologii na PřF UK v Praze, krátce pracoval v Krajském středisku památkové péče a ochrany přírody v Ústí nad Labem, v časopise Živa a v Ústavu krajinné ekologie ČSAV. Deset let se v oddělení klinické hematologie 2. FN v Praze zabýval imunologií a zejména průtokovou cytometrií. K zájmům patří fotografie (absolvoval Institut výtvarné fotografie a Pražskou fotografickou školu) a horolezectví.
Doporučujeme
Exploze, které tvoří
Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky
Aleš Buček, Jakub Prokop | 6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa
Zdeněk Lyčka | 6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...