i
Co dělá zornička oka pod víčky během spánku
| 24. 1. 2018Oko – do duše okno. Naše zornička reaguje nejen na množství světla, ale také na to, co se děje v našich mozcích. Pohyb zorničky prozrazuje míru únavy, ospalosti, vzrušení a lze z něj dokonce s mírným předstihem vyčíst naše rozhodnutí. Jak je tomu ve spánku, když máme zavřené oči?
Video
Na videozáznamu zaznamenali autoři studie změny zorničky během spánku v REM a NREM fázi a při bdělosti. Zároveň je zaznamenávána aktivita mozku.
Video: Özge Yüzgeç, Mario Prsa, Robert Zimmermann, Daniel Huber
Pramen: Özge Yüzgeç et al., Current Biology, 2018. DOI: 10.1016/j.cub.2017.12.049
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Fyziologie
O autorovi
Jaroslav Petr
Prof. Ing. Jaroslav Petr, DrSc., (*1958) vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Praze. Ve Výzkumném ústavu živočišné výroby v Uhříněvsi se zabývá regulací zrání savčích oocytů a přednáší na České zemědělské univerzitě v Praze. Je členem redakční rady Vesmíru.

Doporučujeme
Hvězdy, které se červenají
Soňa Ehlerová | 2. 6. 2025
Existují dvě skupiny lidí, kteří při slově „červenání“ pociťují výrazně nelibé pocity. Do první patří ti, kteří se hodně rdí a jimž to zároveň...
Barva krve, moci a života
Jan Turek | 2. 6. 2025
Červená barva není ani trochu neutrální. Její vnímání člověkem má velmi široké rozpětí. Je pro nás barvou lásky a života, ale také krve,...
Červená v říši zvířat 
Jaroslav Petr | 2. 6. 2025
Jasnými barvami živočichové varují své okolí, ale také lákají partnery. Červené zbarvení získávají mnoha rozličnými způsoby.