Exploze, které tvoří
| 6. 1. 2025Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Když Tycho Brahe v roce 1572 a Johannes Kepler v roce 1604 popisovali své pozorovací zážitky pod názvy „De nova et nullius aevi memoria prius visa stella“ a „De Stella Nova in Pede Serpentarii“, dopustili se chyby. Neměli mluvit o novách, ale o supernovách. Pedant by prohlásil, že právě termín nová hvězda – stella nova – se stal základem pro astronomický termín nova, který se později, ve 20. století, rozrůznil a původní novy se rozčlenily na novy a supernovy, ale to Braheho a Keplera neomlouvá. Měli to předvídat. Ještě starší písemné záznamy o pozorování supernov pocházejí z Číny, kde se jim také neříkalo nové hvězdy (natož supernovy), ale hvězda-host.
Kepler a Brahe ale stejně měli štěstí, ačkoli to netušili. Keplerova supernova (obr. 4) z roku 1604 byla prozatím poslední supernovou v Mléčné dráze pozorovatelnou očima,1) a to dokonce z Prahy. Dnes máme naštěstí k dispozici dalekohledy,2) takže supernov pozorujeme poměrně dost. V roce 2023 bylo pozorováno asi 20 000 supernov, z toho asi 2000 dostatečně podrobně na to, abychom mohli určit jejich typ. Pouhé 2 byly pozorovatelné dalekohledem s průměrem menším než 10 cm.
Ani Kepler, ani Brahe u svých supernov nezměřili paralaxu, tedy změnu polohy způsobenou pohybem Země okolo Slunce, což znamenalo, že se jedná o vzdálené objekty „sféry stálic“, kde by se podle v té době převládající aristotelovské představy nemělo nic měnit. Tato a podobná měření postupně vedla k formulaci nového fyzikálního pohledu na vesmír. Pro většinu populace ale nové hvězdy a hvězdy-hosté, jakožto náhodné a proměnné astronomické úkazy, znamenaly špatné zprávy. Jak se budeme snažit vysvětlit v našem článku, je tento pohled nespravedlivý a supernovy si nezaslouží, aby byly považovány za pouhé nudné ničitele.
Mezi hvězdami
Výbuch supernovy znamená, že se do mezihvězdného prostředí uvolní velké množství energie.3) Mezihvězdné prostředí není prázdné, nýbrž plné plynu a prachu, i když hustota mezihvězdné hmoty je o desítky řádů menší než hustoty, na které jsme zvyklí na povrchu Země.4)
Plyn tvoří hlavní část mezihvězdné hmoty a vyskytuje se v několika fázích, které se liší hustotou a teplotou od nejchladnějších molekulárních oblaků přes nejběžnější teplou atomární složku až po horký ionizovaný plyn (viz tab. I. v rámečku 1). V plynu je rozptýlen mezihvězdný prach, který se skládá z mikrometrových a menších zrnek, takže připomíná spíše částečky dýmu než zrnka pozemského písku a prachu. V galaxiích s podobným chemickým složením, jako je Mléčná dráha, tvoří prach cca 1 % hmotnosti plynu. Prach významně pohlcuje krátkovlnné elektromagnetické záření, především ultrafialové, viditelné a blízké infračervené. Díky tomu vidíme hustá oblaka, která pohlcují nejvíc, jako temná místa na obloze, naopak prach září na delších vlnových délkách, tedy ve střední a vzdálené infračervené oblasti (viz obr. 3).