Nový český start-up chce uspět v oblasti genových terapií
| 8. 7. 2024Investici v řádu stovek milionů korun přislíbila česká skupina BTL, výrobce zdravotnických technologií, start-upu Adalid Sciences, který založili Petr Cígler (Vesmír 94, 686, 2015/12) a Klára Grantz Šašková z ÚOCHB AV ČR spolu s lékařem Františkem Sedlákem (1. LF UK) a právníkem Davidem Schreibem.
Nová firma se pokusí prorazit s technologií pro cílenou dopravu nukleových kyselin na místo jejich terapeutického působení v organismu. Různě dlouhé molekuly RNA a DNA mohou najít využití v terapii geneticky podmíněných chorob i jako vakcíny proti infekčním chorobám a nádorům. Genové terapie, na nichž pracují výzkumné týmy na celém světě, jsou závislé na spolehlivém transportním systému. Ostatně i mRNA‑vakcíny proti covidu-19 se do těla dostávají zabalené v lipidových nanočásticích. Firma Adalid Sciences takovým systémem disponuje. Stabilní, netoxické, snadno a univerzálně využitelné nanočástice pojmenované XMANs představil tým vedený Petrem Cíglerem a Klárou Grantz Šaškovou už před třemi lety [1]. Cestu z laboratoří ÚOCHB ke komerčnímu využití prošlapala transferová firma IOCB Tech, dceřiná společnost ÚOCHB (jejíž nadační fond podporuje mimo dalších aktivit i vydávání Vesmíru). Nyní tedy do hry vstupuje i silný soukromý investor.
Adalid Sciences čeká preklinické testování nanočástic a současně jednání s komerčními partnery, kteří hledají transportní systém pro své terapeutické nukleové kyseliny. „Cílem je dostat naše produkty co nejdřív do klinických studií a stát se jedním z hlavních hráčů na světovém poli genové medicíny,“ říká Klára Grantz Šašková.
[1] Hejdankova Z. et al.: Adv. Funct. Mater., 2021, DOI: 10.1002/adfm.202101391
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [383 kB]