Nové konsolidační granty ERC: limity obratlovčího oka a auxin
| 8. 1. 2024Vysoce konkurenční konsolidační granty Evropské výzkumné rady (ERC) jsou určeny vědcům, kteří už mají úspěšně rozjetou kariéru (7 až 12 let po doktorátu), ale stále ještě budují svou výzkumnou skupinu. V zatím poslední výzvě uspělo méně než 15 % grantových žádostí (308 z 2130). V České republice má tentokrát důvod k oslavě Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy. Se svými projekty uspěli zooložka Zuzana Musilová a rostlinný biolog Matyáš Fendrych (člen redakční rady Vesmíru).
Zuzana Musilová zkoumá evoluci zraku hlubokomořských ryb, který je v mnohém specifický (Vesmír 98, 78, 2019/2) a jeho studium umožňuje odhalit obecné limity obratlovčího oka v extrémním prostředí. Některé skupiny ryb např. ztratily čípky a v sítnici mají pouze tyčinky, standardně zodpovědné za nebarevnou detekci intenzity světla. Ale např. beztrnovka stříbřitá (Diretmus argenteus) má 38 funkčních kopií rodopsinového genu, které pokrývají celou zelenou a modrou oblast světelného spektra. Je možné, že díky nim může beztrnovka navzdory absenci čípků vidět barevně.
Matyáš Fendrych získal v roce 2018 startovací grant ERC a nyní na něj plynule navázal grantem konsolidačním. Studuje rostlinný hormon auxin, který má ústřední roli v regulaci růstu rostlin (Vesmír 95, 18, 2016/1; 98, 636, 2019/11). Nedávno s kolegy publikoval objev tzv. rychlé auxinové odpovědi v kořenech huseníčku (Arabidopsis thaliana). Nyní bude mimo jiné zkoumat, zda stejný mechanismus funguje i v kořenech jiných rostlin, např. trav (a obilnin), což by mohlo mít praktický význam v zemědělství.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [359,79 kB]