Boj s konspiracemi: nejlepší je prevence
| 2. 5. 2023Většina metod boje s konspiračním myšlením selhává. Toto konstatování nejspíš nepřekvapí nikoho, kdo se s nějakým konspiračním teoretikem pokoušel důkladněji diskutovat. Podrobněji se tématem zabývá review shrnující zkušenosti z 25 dříve publikovaných výzkumů s celkem téměř 7200 účastníky.
Prakticky nulový efekt má protiofenziva spočívající ve vyvracení konkrétních tvrzení. To je dobré mít na paměti, protože právě na tom je většina kampaní proti dezinformacím založena. Možná překvapivě příliš nefungují ani metody pracující s emocemi.
Naopak nejúčinnější jsou preventivní opatření spočívající v rozvoji kritického a analytického myšlení. Což se lehko řekne, ale hůře provádí. Každopádně je podle autorů review důležité reagovat včas. Jakmile se objeví nějaká nová divoká teorie, je potřeba poukazovat na její logické chyby a nekonzistence. Protože jakmile se rozšíří a pevně se usadí v lidských myslích, je boj s ní mnohem těžší. Jsou to závody ve zbrojení: pokud se k lidem dostane racionální pohled dříve než sama konspirační teorie, je naděje na úspěch. Bohužel právě v rychlosti reakce zpravidla selháváme.
O’Mahony C. et al.: PLOS One, 2023, DOI: 10.1371/journal.pone.0280902
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [370,6 kB]