Pražské přednášky nositele Nobelovy ceny Reinharda Genzela
| 3. 4. 2023Ve druhé polovině dubna navštíví Prahu německý astrofyzik Reinhard Genzel, který v roce 2020 získal spolu s Andreou Ghezovou a Rogerem Penrosem Nobelovu cenu za objev supermasivní černé díry ve středu Mléčné dráhy (Vesmír 100, 242, 2021/4). V současnosti působí jako spoluředitel Ústavu Maxe Plancka pro mimozemskou fyziku a jako profesor na Mnichovské univerzitě. Učená společnost České republiky a Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy zvou na tři setkání s ním.
Zájemci o problematiku infračervené astronomie, astronomických experimentálních a pozorovacích metod, supermasivních černých děr a obecné relativity jsou ve čtvrtek 20. dubna v 10 hodin zváni na diskusi v Zelené posluchárně rektorátu Univerzity Karlovy (Celetná 20, Praha 1). Ve stejný den ve 14 hodin přednese Reinhard Genzel v Modré posluchárně rektorátu popularizační přednášku A Forty Year Journey: Evidence of the supermassive black hole in the center of the Milky Way (Čtyřicetiletá cesta: Důkazy o supermasivní černé díře ve středu Mléčné dráhy). A v pátek 21. dubna v 10 hodin následuje v posluchárně T1 Matematicko-fyzikální fakulty UK (V Holešovičkách 747/2, Praha 8) přednáška Galaxies and Massive Black Holes (Galaxie a masivní černé díry).
Všechny akce proběhnou v angličtině, vstup je volný (do naplnění kapacity poslucháren).
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [306,11 kB]
O autorovi
Ondřej Vrtiška
Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.