i

Aktuální číslo:

2023/3

Téma měsíce:

Růst

Superhmotná černá díra v centru galaxie

 |  5. 4. 2021
 |  Vesmír 100, 244, 2021/4

Centrum naší Galaxie přitahovalo astronomy od okamžiku, kdy zjistili, že hvězdy, které vidíme na obloze, patří do jedné galaxie, Mléčné dráhy, a že Slunce je jednou z mnoha miliard hvězd, která se nachází relativně na periferii Galaxie. Do středu je to od nás dlouhých 26 000 světelných let a v cestě stojí mnoho hvězd a mračen prachu a plynu. Proto je střed Galaxie (obr. 2), který se na obloze nachází na její jižní polovině v souhvězdí Střelce (Vesmír 100, 141, 2021/3), ve viditelné oblasti spektra zcela zakrytý pro náš běžný pohled očima nebo dalekohledy. První významnější výzkum centra Galaxie se tak datuje do počátku sedmdesátých let minulého století, kdy astronomové Bruce Balick a Robert Brown popsali bodový zdroj vysílající silné rádiové vlny právě z centra Galaxie. Zdroj nazvali Sgr A* a toto označení se pro střed Galaxie používá dodnes.

Následně využili astronomové k pozorování středu Galaxie infračervenou astronomii. Výhoda rádiové a infračervené oblasti spočívá zejména v tom, že záření na těchto dlouhých vlnových délkách snadněji prochází skrz mezihvězdný plyn. Díky tomu můžeme „vidět“ až do samotného středu Galaxie. Astronomové tak prvně objevili v centru Galaxie velkou hvězdokupu okolo Sgr A* a s vylepšenou přístrojovou technikou dokázali rozlišit jednotlivé hvězdy, jak se pohybují okolo neviditelného temného objektu. Hmotnost tohoto objektu bylo možné odhadnout na základě rychlosti pohybu hvězd. Dnešní údaj hmotnosti činí 4,15 milionu hmot Sluncí.

Nyní vidíte 27 % článku. Co dál:

Jsem předplatitel, mám plný přístup
Jsem návštěvník
Chci si přečíst celé číslo
Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru. Více o předplatném
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Fyzika, Astronomie a kosmologie

O autorech

Abhijeet Borkar

Jiří Svoboda

Doporučujeme

Čmeláci mají tradice a kulturu

Čmeláci mají tradice a kulturu audiovideo

Jaroslav Petr  |  16. 3. 2023
Vědci byli přesvědčeni, že sociální hmyz, jako jsou včely, mravenci nebo čmeláci, mají většinu svého chování vrozenou. Nyní zjistili, že čmeláci...
Svět, který není

Svět, který není

Ondřej Vrtiška  |  6. 3. 2023
Obrázek šestiprsté ruky na obálce tohoto čísla nenamaloval člověk. Není to ani obtisk skutečné lidské dlaně, které bychom v počítači domalovali...
Velký zázrak a tajemství růstu

Velký zázrak a tajemství růstu

Daniela Zemková  |  6. 3. 2023
Růstový vzorec člověka je jedinečný: mezi období rychlého růstu po narození a v pubertě je vloženo dlouhé období pomalého růstu – naše dětství.

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné