Přežijí u nás koniklece?
| 6. 3. 2023Koniklece ve střední Evropě nejspíše rostly v době ledové ve stepích a zřejmě se jim dařilo i během holocénu, nejdříve ve světlých, převážně borových lesích, poté v pravěké a středověké pastevní krajině. Alespoň to naznačuje jejich dnešní rozšíření a nálezy pylu ve vrtech rašeliništi a jezerními sedimenty. četné údaje i o ve velmi bohatých populacích máme od počátků botanického výzkumu zhruba do poloviny 20. století, a to i na místech, kde už po koniklecích dnes není ani památky.
Koniklece ve střední Evropě nejspíše rostly v době ledové ve stepích a zřejmě se jim dařilo i během holocénu, nejdříve ve světlých, převážně borových lesích, poté v pravěké a středověké pastevní krajině. Alespoň to naznačuje jejich dnešní rozšíření a nálezy pylu ve vrtech rašeliništi a jezerními sedimenty. četné údaje i o ve velmi bohatých populacích máme od počátků botanického výzkumu zhruba do poloviny 20. století, a to i na místech, kde už po koniklecích dnes není ani památky.
Podobný osud nenápadně stíhá i mnohé jiné kytky. Na příkladu konikleců, nápadně vykvétajících v době, kdy se každý botanik po zimě těší na první exkurze, je jen obecnější problém dobře vidět. Dnes může každý, kdo nemá po ruce ovce, hrábě nebo sirky, alespoň zaznamenat místo a počet konikleců například pomocí mobilní aplikace BioLog nebo iNaturalist. Přispějeme tak k poznání a ochraně nejen těchto pěkných kytek, ale obecně daných míst i s mnoha dalšími, méně nápadnými obyvateli.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [319,29 kB]