Dílna na obsidiánové pěstní klíny stará 1,2 milionu let
| 6. 3. 2023Hominidé se věnovali masové výrobě nástrojů již velmi dávno. Dokládá to nedávno zveřejněný výzkum evropského týmu, který vedla Margherita Mussi z italské Sapienza – Università di Roma. Při terénním výzkumu na lokalitě Melka Kunture v Etiopii, asi 50 kilometrů jižně od Addis Abeby, archeologové narazili na pěstní klín. Brzy našli další a další…
Dohromady vykopali 578 pěstních klínů. Všechny kromě tří byly vyrobeny z obsidiánu, sopečného skla, které vzniká při rychlém utuhnutí žhavé, kyselé a viskózní lávy po kontaktu s chladným prostředím. Obsidián je odpradávna jedním z populárních materiálů, které lidé využívají k výrobě nástrojů, ale také šperků či magických amuletů.
Datování materiálu v bezprostředním okolí pěstních klínů prozradilo, že byly vyrobeny zhruba před 1,2 milionu let. Detailní výzkum ukázal, že všechny byly vyrobeny velmi podobným stylem. Archeologové podle všeho narazili na dílnu, v níž se pěstní klíny vyráběly „ve velkém“.
Pokud mají badatelé pravdu, jde o nejstarší známou dílnu na výrobu pěstních klínů na světě a zároveň první takovou dílnu, která byla nalezena mimo Evropu. Podle dosavadních nálezů se mělo za to, že dílny na pěstní klíny vznikly ve středním pleistocénu, tedy v období zhruba před 770 až 126 tisíci let, na území Evropy.
Autoři rekonstruovali prostředí, které na studované lokalitě panovalo před 1,2 milionu let. Zjistili, že krajina byla sezonně zaplavovaná. V materiálu, který tam ukládala meandrující řeka, se nacházely početné kusy obsidiánu, jež se přímo nabízely k výrobě velkých nástrojů s ostrými okraji. Jistou skvrnkou na kráse tohoto významného objevu je, že vědci doposud nedokázali odhalit identitu hominida, který tyto nástroje vyráběl. Náš druh Homo sapiens to tehdy být nemohl.
Mussi M. et al.: Nat. Ecol. & Evol., 2023, DOI: 10.1038/s41559-022-01970-1
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [696,57 kB]