i
Starořímské fotonické krystaly
| 30. 10. 2023 | Vesmír 102, 613, 2023/11
Dva tisíce let ležely střepy starořímských skleněných nádob v prachu a suti. Po tu dobu na ně působily okolní minerály spolu s kolísáním pH, teploty a vlhkosti. Na povrchu temně zeleného skla střídáním koroze a krystalizace postupně vznikla milimetr silná patina tvořená stovkami mikrometrových vrstviček lišících se hustotou a chemickým složením. Každá z nich odráží světlo jiné vlnové délky. Výsledkem je jemně strukturovaný povrch mající vlastnosti fotonických krystalů. Hraje duhovými barvami, které místy přecházejí do zlatého zrcadlení. Pokud bychom tento proces dokázali zrychleně napodobit, mohla by to být cesta k levnější výrobě fotonických krystalů.
Guidetti G. et al.: PNAS, 2023, DOI: 10.1073/pnas.2311583120
RUBRIKA: Nádech–výdech
O autorovi
Ondřej Vrtiška
Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.

Doporučujeme
Hvězdy, které se červenají
Soňa Ehlerová | 2. 6. 2025
Existují dvě skupiny lidí, kteří při slově „červenání“ pociťují výrazně nelibé pocity. Do první patří ti, kteří se hodně rdí a jimž to zároveň...
Barva krve, moci a života
Jan Turek | 2. 6. 2025
Červená barva není ani trochu neutrální. Její vnímání člověkem má velmi široké rozpětí. Je pro nás barvou lásky a života, ale také krve,...
Červená v říši zvířat 
Jaroslav Petr | 2. 6. 2025
Jasnými barvami živočichové varují své okolí, ale také lákají partnery. Červené zbarvení získávají mnoha rozličnými způsoby.