Ohniví mravenci v Evropě
| 2. 10. 2023Na území Evropy se začíná zabydlovat jeden z nejinvaznějších mravenců, Solenopsis invicta. Během zimy 2022–2023 bylo v okolí sicilských Syrakus na rozloze 4,7 hektaru nalezeno 88 hnízd. V minulosti sice tito mravenci přicestovali v různém zboží do přístavů Španělska, Finska či Nizozemska, ale nikdy to zatím nebyla životaschopná kolonie.
Ohnivý mravenec, jak se mu také přezdívá, bolestivě bodá (má žihadlo), proniká do lidských obydlí a ničí úrodu. Invazní druh původem z Jižní Ameriky se již rozšířil do Spojených států, Mexika, Číny, Austrálie i na Karibské ostrovy či Tchaj-wan. Jeho první výsadek na Nový Zéland se zatím podařilo zlikvidovat. Genetická analýza naznačuje, že italští mravenci pocházejí z Číny nebo z USA, kde způsobí každoročně škody za 6 miliard dolarů.
Přestože je nález znepokojující, není příliš překvapivý. Bolestivá bodnutí typická pro tento druh hlásili obyvatelé Sicílie již roku 2019. Na základě analýz se odhaduje, že by mravenci mohli velmi rychle obsadit nejméně 7 % evropské rozlohy. Postiženy by byly nejprve teplejší země na jihu, ale v návaznosti na globální oteplování by ohniví mravenci mohli kolem roku 2050 obsadit až čtvrtinu Evropy (obr. 2).
Je ale možné, že se invazi podaří zastavit. Na Sicílii připravují eradikační kampaň, které hraje do karet okolnost, že se výsadek odehrává „jen“ na ostrově. Sicílie je ovšem významný vývozce citrusů, olivovníků a jiných rostlin. To by mohlo druhu Solenopsis invicta cestu na kontinent usnadnit.
[1] Menchetti M. et al.: Current Biology, 2023, DOI: 10.1016/j.cub.2023.07.036
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [429,92 kB]