i

Aktuální číslo:

2023/3

Téma měsíce:

Růst

Vojtěch Vincenc Zarda

První záchranář v českých zemích
 |  30. 5. 2022
 |  Vesmír 101, 390, 2022/6

„Záchrana života je povinností všech lidí, která nemá hranic.“

Raymond Pitet1)

Je dobrým zvykem připomínat si osobnosti, které svými myšlenkami a skutky předstihly svou dobu. Takovou zapomenutou osobností je i MUDr. Adalbert Vincenz Zarda (či Vojtěch Vincenc Zarda), profesor policejního lékařství a porodnictví, který se narodil v roce 1755 ve Smidarech a zemřel v roce 1811 v Praze.

Lidé si zásluhy minulých generací snad vždycky uvědomovali, o čemž svědčí metafora „stojíme na ramenou obrů“ (nanos gigantum humeris insidentes), která je připisována francouzskému středověkému filozofovi Bernardovi z Chartres († 1130). Totéž měl na mysli také sir Isaac Newton (1643–1727), který, jak se traduje, prohlásil: „Jestliže jsem viděl dále, bylo to proto, že jsem stál na ramenou obrů“ („If I have seen further it is by standing on ye sholders of Giants“).

Využíváme technické vynálezy, aplikujeme poznatky přírodních věd a úspěšně léčíme řadu nemocí. Svůj život si už bez nich nedovedeme představit. Málokdy však myslíme na to, že za ně vděčíme geniální invenci, nesmírnému úsilí a pracovnímu nasazení jedinců, kteří to vše vynalezli a prosadili. Jak to už v historii bývá, většina významných průkopníků nových myšlenek upadne postupně v zapomnění, a to často už vinou svých současníků, kteří je nedovedli docenit, natož předvídat význam jejich myšlenek do budoucna.

Nyní vidíte 13 % článku. Co dál:

Jsem předplatitel, mám plný přístup
Jsem návštěvník
Chci si přečíst celé číslo
Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru. Více o předplatném
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Medicína, Historie

O autorovi

Petr Šíma

RNDr. Petr Šíma (*1942) vystudoval biologii na Přírodovědecké fakultě UK. V Mikrobiologickém ústavu AV ČR se zabývá diferenciací imunokompetentních buněk, ovlivněním imunity výživou a evolucí imunity. Od roku 1968 byl instruktorem Vodní záchranné služby Českého červeného kříže a v letech 1988–1990 byl jejím prezidentem.
Šíma Petr

Doporučujeme

Čmeláci mají tradice a kulturu

Čmeláci mají tradice a kulturu audiovideo

Jaroslav Petr  |  16. 3. 2023
Vědci byli přesvědčeni, že sociální hmyz, jako jsou včely, mravenci nebo čmeláci, mají většinu svého chování vrozenou. Nyní zjistili, že čmeláci...
Svět, který není

Svět, který není

Ondřej Vrtiška  |  6. 3. 2023
Obrázek šestiprsté ruky na obálce tohoto čísla nenamaloval člověk. Není to ani obtisk skutečné lidské dlaně, které bychom v počítači domalovali...
Velký zázrak a tajemství růstu

Velký zázrak a tajemství růstu

Daniela Zemková  |  6. 3. 2023
Růstový vzorec člověka je jedinečný: mezi období rychlého růstu po narození a v pubertě je vloženo dlouhé období pomalého růstu – naše dětství.

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné