75 %
| 30. 5. 2022Má-li Země i v budoucnu uživit rostoucí lidskou populaci, konzumace masa v bohatých zemích musí klesnout nejméně o 75 %. Tvrdí to studie dvou odborníků na potravinovou bezpečnost a ekonomický rozvoj z Bonnské univerzity.
Průměrná roční světová spotřeba masa je asi 45 kg na člověka a s rostoucí životní úrovní v chudších částech světa se neustále zvyšuje. V EU v průměru sníme 80 kg, v USA je to dokonce kolem 120 kg. Ideální (z hlediska životního prostředí i zdraví) by bylo ale jen asi 20 kg ročně. Záleží však i na druhu masa – jak známo, nejvyšší produkce skleníkových plynů je spojena s chovem hovězího dobytka, který je náročný na plochu nutnou k produkci krmiva i na spotřebu vody, a navíc produkuje velké množství metanu.
Snahy o snížení spotřeby masa získávají na významu i v kontextu ruského útoku na Ukrajinu, který už nyní zvyšuje ceny potravin na celém světě. Autoři však zdůrazňují, že omezit by se měli hlavně obyvatelé bohatých zemí. Navrhují výrazné zdanění masa, které by vedlo k snížení jeho spotřeby a pokrylo by externality spojené s produkcí živočišných bílkovin. Přechod na úplné vegetariánství není ani nutný, ani žádoucí. Maso představuje významný zdroj proteinů a mikronutrientů především v oblastech, v nichž by bylo obtížné zajistit je v průběhu celého roku čistě z rostlinných zdrojů.
Parlasca M. C., Qaim M.: Annu. Rev. Resour. Econ., 2022, DOI: 10.1146/annurevresource-111820-032340
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [352,25 kB]