Synergie pomůže studovat cytoskelet i výpočetní složitost
| 5. 12. 2022Takzvané synergické granty jsou vrcholným nástrojem Evropské výzkumné rady (ERC) pro podporu mezinárodní a mezioborové spolupráce špičkových vědeckých týmů. Letos je získali hned dva čeští vědci, matematik Libor Barto z Matematicko- fyzikální fakulty UK a strukturní biolog (původním vzděláním fyzik) Zdeněk Lánský z Biotechnologického ústavu AV ČR v centru BIOCEV.
Při této příležitosti se musíme pochlubit, že máme šťastnou ruku při výběru autorů článků pro Vesmír. Libor Barto psal v září o symetrii ve výpočetní složitosti (Vesmír 101, 559, 2022/9) a Zdeněk Lánský v listopadu o mechanismech buněčného dělení (Vesmír 101, 676, 2022/11).
Počet Synergy grantů řešených v českých výzkumných institucích se rázem zdvojnásobil. V roce 2018 tento grant získal matematik Jaroslav Nešetřil z MFF UK (Vesmír 97, 690, 2018/12) a o rok později Josef Komenda, vedoucí třeboňské laboratoře fotosyntézy Mikrobiologického ústavu AV ČR (Vesmír 98, 674, 2019/12).
Libor Barto bude s kolegy z Vídně a Drážďan rozvíjet téma, o kterém psal ve Vesmíru: složitost výpočetních problémů. „Chceme vědět, které problémy se dají na počítači řešit rychle a které ne. Přesněji, chceme se přiblížit k obecné teorii, která objasní, proč je některý problém efektivně řešitelný a jiný nikoliv,“ říká. S kolegy na výzkum získali 8 milionů eur.
Zdeněk Lánský bude s francouzskými a americkými kolegy studovat posttranslační modifikace tubulinu – cytoskeletálního proteinu, který se podílí na vnitrobuněčném transportu látek. Výzkum může pomoci lépe pochopit vznik neurodegenerativních onemocnění na molekulární úrovni. Projekt disponuje rozpočtem 11 milionů eur.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [455,65 kB]