Průvodce nejistotou
| 5. 12. 2022Ten telefonát mi udělal velkou radost. Volali z Úřadu vlády, že náš redakční kolega Ivan Boháček získal cenu předsedkyně Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) za popularizaci vědy.
RVVI je odborný a poradní orgán české vlády, její předsedkyní je ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová. V minulosti cenu získali Jiří Grygar, Jan Žďárek, Jaroslav Petr, Václav Větvička, Václav Cílek a František Koukolík. Jaroslava Petra a Václava Cílka máme v redakční radě a s jejich články se můžete na stránkách Vesmíru pravidelně setkávat.
Ivan Boháček do redakce nastoupil v roce 1985. V devadesátých letech na sebe se Stanislavem Vaňkem vzali nejen redakční, ale i vydavatelskou zodpovědnost za časopis, který měl v té době už více než stodvacetiletou tradici. Jejich zásluhou Vesmír přečkal bouřlivou dobu, která přinesla svobodu, ale také mnoho nejistot. Řada jiných časopisů takové štěstí neměla. Oběma za to patří velké poděkování, stejně jako Ivanu M. Havlovi, který byl v letech 1990–2019 šéfredaktorem Vesmíru.
V devadesátých letech byla doba nejistá, ale radostná. Otevřel se nám svět a my světu. Dnes námi zmítá nejistota jiného druhu. V její dynamice spojily síly nastupující klimatické změny, pandemie covidu-19, ruský útok na Ukrajinu a s tím vším související energetická krize, hrozba krize potravinové a migrační, inflace, rozkolísaná světová ekonomika a geopolitická rovnováha, stejně jako utahování šroubů v Číně, jejíž vnitřní dění nelze kvůli jejímu globálnímu významu ignorovat… V roce 2021 jsme si všichni přáli, ať je rok 2022 optimističtější a klidnější. Příliš to nevyšlo a co přinese rok 2023, uvidíme.
Velké krize ale také otevírají okna příležitostí, jak o tom mluví sociolog Michal Lošťák (s. 774). Snížení energetické závislosti na nevyzpytatelném Rusku bude navzdory aktuálním potížím z dlouhodobého hlediska jistě pozitivní. Už nyní se projevuje i v akceleraci rozvoje vodíkových technologií (s. 740).
Jistá míra nejistoty je zdravá, úplná jistota znamená stagnaci. Ale čeho je moc, toho je příliš, jak lze doložit na příkladu u nás málo známých osudů středověké Afriky (s. 736). Vesmír si klade ambice být průvodcem nejistotou, která nás obklopuje. To neznamená, že nabízíme odpovědi na všechny otázky, které dnešní svět přináší. Spíše se chceme společně s vámi ptát a odpovědi hledat, protože už samotné hledání je poučné a inspirativní.
Letos jsme uspořádali dvě veřejné diskuse. V květnu jsme v pražském Next Zone s našimi hosty rozebírali transformaci energetiky a budoucnost Zelené dohody pro Evropu po ruském útoku na Ukrajinu, v listopadu jsme v brněnském výzkumném centru CEITEC MU procházeli tisíciletími lidského vlivu na krajinu. Znalost faktorů, které naši krajinu formovaly, je nezbytná pro porozumění její dnešní podobě a pro zodpovědnou péči o ni. S tím úzce souvisí i série článků o požáru v Českém Švýcarsku a o roli ohně v krajině obecně (s. 754–764). Záznamy obou diskusí najdete v sekci Vesmír+ na našem webu; podobná setkání chystáme i v roce 2023.
Pokud máte Vesmír rádi a pokud nejistotami současného světa chcete procházet spolu s námi, budeme rádi, prodloužíte-li předplatné i pro příští rok. A pokud Vesmír doporučíte i svým přátelům a známým, pro které by mohl být přínosný, bude to pro nás velká pomoc. Děkujeme a přejeme únosnou míru nejistoty!
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [325,29 kB]