i

Aktuální číslo:

2023/3

Téma měsíce:

Růst

Bobří hráze zlepšují kvalitu vody

 |  5. 12. 2022
 |  Vesmír 101, 729, 2022/12

Jedním z důsledků změn klimatu jsou častější sucha, která zhoršují kvalitu vody v řekách, protože v menším objemu vody se koncentrují živiny a polutanty. Růst teploty ale zároveň umožňuje šíření bobra kanadského (Castor canadensis) do nových lokalit. Nově publikovaný výzkum z povodí řeky East v Coloradu ukázal, že bobří hráze kvalitu vody naopak zlepšují. Výrazně zvyšují hydraulický gradient (dokonce více než extrémní hydrologické situace, k nimž patří např. jarní tání) a více vody díky nim proniká do příbřežní zóny, která funguje jako filtr živin i polutantů. Je to pozoruhodný příklad negativní zpětné vazby, jíž ekosystém tlumí důsledky klimatických změn.

Dewey C. et al.: Nat. Commun., 2022, DOI: 10.1038/s41467-022-34022-0

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Ekologie a životní prostředí

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Mgr. Ondřej Vrtiška (*1976) je původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracuje jako vědecký novinář, na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Čmeláci mají tradice a kulturu

Čmeláci mají tradice a kulturu audiovideo

Jaroslav Petr  |  16. 3. 2023
Vědci byli přesvědčeni, že sociální hmyz, jako jsou včely, mravenci nebo čmeláci, mají většinu svého chování vrozenou. Nyní zjistili, že čmeláci...
Svět, který není

Svět, který není

Ondřej Vrtiška  |  6. 3. 2023
Obrázek šestiprsté ruky na obálce tohoto čísla nenamaloval člověk. Není to ani obtisk skutečné lidské dlaně, které bychom v počítači domalovali...
Velký zázrak a tajemství růstu

Velký zázrak a tajemství růstu

Daniela Zemková  |  6. 3. 2023
Růstový vzorec člověka je jedinečný: mezi období rychlého růstu po narození a v pubertě je vloženo dlouhé období pomalého růstu – naše dětství.

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné