Siemens_CWvs2022Siemens_CWvs2022Siemens_CWvs2022Siemens_CWvs2022
i

Aktuální číslo:

2022/10

Téma měsíce:

Spánek

Jak jsem potkal Vesmír

 |  12. 7. 2021
 |  Vesmír 100, 426, 2021/7

Lásku k přírodě mi vštípil můj dědeček Jindřich, hostinský a obchodník v mé rodné vísce na Poličsku. Rozhodující pro moje životní směřování však bylo setkání s panem učitelem Jarmilem Feltlem na červené základní škole v Poličce (dnes už opět Masarykova škola), který mě tehdy v 8. třídě získal nejen pro chemii, ale přímo pro biochemii.

Pan učitel mi imponoval ve všech ohledech a záhy jsem si všiml, že přestávkový dohled na děti v hlučných chodbách školy si zpříjemňuje čtením Vesmíru. To mě inspirovalo a Vesmír jsem si začal kupovat v novinovém stánku u nádraží za 3 Kčs. Bylo jaro 1971 a hned druhé číslo, které jsem si koupil, bylo květnové jubilejní s barevnou titulní stránkou, vydané u příležitosti stého výročí založení časopisu (na obr.).

Vybavuji si, jak jsem se snažil soustředěným čtením porozumět pro čtrnáctiletého kluka dosti náročným textům, jako třeba těm elektrochemickým z pera prof. Koryty, většinou s malým úspěchem, ale neodradilo mě to, naopak. Záhy jsem se stal předplatitelem Vesmíru a zůstal mu věrným dodnes. Čtením Vesmíru jsem získal slušný přehled jak o československé vědě a vědeckých pracovištích, tak o mezinárodní a světové vědě, zdaleka nejenom o té z bývalého sovětského bloku. Při pohledu do minulosti oceňuji právě snahu Vesmíru přibližovat vymoženosti moderní vědy i za železnou oponou.

Časopisu přeji, aby byl i nadále zajímavým zdrojem informací ze světa vědy a výzkumu pro učitele základních i středních škol a pro všechny příznivce přírodních věd, jakož i inspirací a motivací pro zvídavé žáky a studenty upsat se přírodním a technickým vědám na celý život.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: 150 let Vesmíru
RUBRIKA: Vesmír a já

O autorovi

Libor Grubhoffer

Prof. RNDr. Libor Grubhoffer, CSc., dr. h. c., (*1957) vystudoval Přírodovědeckou fakultu UK v Praze. Je ředitelem Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích. Zabývá se biochemií a molekulární biologií vektorů a jimi přenášených patogenů. Člen Učené společnosti ČR.
Grubhoffer Libor

Doporučujeme

Vzít život do svých rukou

Vzít život do svých rukou uzamčeno

Eva Bobůrková  |  3. 10. 2022
Zářijová demonstrace na Václavském náměstí. Proruským a protidemokratickým heslům tleskají desetitisíce osob. Událost nenechává nikoho na...
Spát se dá i bez mozku

Spát se dá i bez mozku uzamčeno

Jaroslav Petr  |  3. 10. 2022
Čím hlouběji věda proniká do tajemství spánku, tím menší se zdá možnost, že najdeme tvora, který vůbec nespí. To nás staví před otázku, kdy a za...
Tajemství Edwarda Kellyho

Tajemství Edwarda Kellyho

Vladimír Karpenko  |  3. 10. 2022
Alchymista Edward Kelly byl jednou z nejsložitějších postav evropské renesance. Jeho život zůstává dodnes v zásadě neprozkoumaný. Vše, co o něm...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné