Aktuální číslo:

2023/3

Téma měsíce:

Růst

Mizející chemická diverzita

 |  31. 5. 2021
 |  Vesmír 100, 356, 2021/6

Pokud se budete dívat na rostlinnou říši pohledem botanika, budete žasnout nad rozmanitostí čeledí a druhů, případně různorodostí ve strukturách rostlinného těla a barvách květů. Napadlo vás, jak by rozmanitost této říše vypadala, pokud by se na ni díval chemik?

Rostlinné druhy během evoluce vytvořily ohromné množství chemických látek, které jsou důsledkem jejich přizpůsobení podmínkám, v nichž žijí. Tato fytochemická diverzita by tedy měla odrážet specifické podmínky místa, na kterém druhy cévnatých rostlin rostou. Právě takový byl předpoklad studie, která se zabývala 416 druhy na území Švýcarska.

Ukázalo se, že na chemickou rozmanitost má vliv nejen samotná evoluční cesta (fylogeneze), ale také topografie terénu, půdní poměry a klimatické podmínky. Například rostliny z nižších nadmořských výšek a na alkaličtějších půdách mají větší fytochemickou rozmanitost. Naopak rostliny z nejvyšších horských poloh byly svým složením unikátní (endemické). Díky tomu už víme, co staří kořenáři při svých cestách do hor jen tušili. Rostliny z alpinského stupně se historicky staly významným zdrojem důležitých látek pro výrobu řady léků.

Právě to bychom měli mít na paměti, protože nejen vysokohorská společenstva a jejich druhy jsou zranitelné a silně ovlivněné klimatickými změnami. Kam se ubírá vývoj jejich chemické diverzity, nevíme. S určitostí ale víme, že s jejich zánikem současně zmizí zajímavé fotochemikálie, které by nám mohly být k užitku.

Defossez E.: PNAS, 2021, DOI: 10.1073/pnas.2013344118

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Chemie, Botanika
RUBRIKA: Mozaika

O autorovi

Miroslav Zeidler

RNDr. Miroslav Zeidler, Ph.D., (*1970) vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. Na katedře ekologie a životního prostředí této fakulty se zabývá ekologií horských ekosystémů.

Doporučujeme

Čmeláci mají tradice a kulturu

Čmeláci mají tradice a kulturu audiovideo

Jaroslav Petr  |  16. 3. 2023
Vědci byli přesvědčeni, že sociální hmyz, jako jsou včely, mravenci nebo čmeláci, mají většinu svého chování vrozenou. Nyní zjistili, že čmeláci...
Svět, který není

Svět, který není

Ondřej Vrtiška  |  6. 3. 2023
Obrázek šestiprsté ruky na obálce tohoto čísla nenamaloval člověk. Není to ani obtisk skutečné lidské dlaně, které bychom v počítači domalovali...
Velký zázrak a tajemství růstu

Velký zázrak a tajemství růstu

Daniela Zemková  |  6. 3. 2023
Růstový vzorec člověka je jedinečný: mezi období rychlého růstu po narození a v pubertě je vloženo dlouhé období pomalého růstu – naše dětství.

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné