Vybíráme z Vesmíru 1931–1940
3. 5. 2021Redakce „Vesmíru“ byla tázána, zdali existuje spolehlivý spisek o Martu a životě na něm. Můžeme doporučiti pěkně psaný spisek Th. Moreauxe, který probírá možnosti života na Martu, ale končí velmi kriticky slovy: Můžeme souditi, že tam život může existovati, – ale existuje vskutku? Mezi možností a skutečností je propast. Z ostatních planet připouští autor možnost života pouze na Venuši.
Obyvatelé Hlučínska a Opavska byli ve dnech 11., 12. a 13. a 16. dubna po dvakráte, tedy celkem pětkrát vyrušeni a zvláště dne 12. dubna v 10 hodin 25 minut večer postrašeni tak, že místy vybíhali z domů, které se otřásaly se vším nábytkem, až i krovy praskaly. […] V Kozmicích u Hlučína poslouchali radio, když náhle ozvalo se bouchnutí a praskot, nábytek se hnul, pohovka poskočila, prkna složená u novostavby se sřítila, talíře narovnané v kredenci se sřítily, hodiny se zastavily. Někteří lidé ustrašeni jali se modliti. Obraz spadl se zdi. […] Příčinou jest napětí zemských ker […] o sebe vzepřených a působících tíží a změnami na povrchu na sebe navzájem tak, až některá poklesne a způsobí ve svém okolí pokles nebo vzestup ker sousedních. Se změnami vzniklými pohybem ker zemských souvisí zajisté také určité snížení nebo zvýšení některých míst na povrchu zemském, které by se dalo stanovití novým zaměřením výšek.
U nižších organismů se zdánlivá smrt projevuje tím, že organismus se uzavře do tuhé schránky, ale i u vyšších živočichů se s tímto zjevem setkáváme. „Uhry“ svalovců i po 30letém „odpočinku“ mohou se vyvinouti v těle lidském v normální jedince. Želvušky stáhnou své tělo, vyschnou i změní podobu, ale i po deseti letech, když je navlhčíme, ožijí.
Podle našeho amerického krajana dr. Aleše Hrdličky bude člověk v roce 3000 sice normální výšky, ale úzkých boků a značně širokých ramen i silného krku. Bude mít štíhlé, jemné prsty, velikou hlavu s nápadně rozčlánkovaným mozkem jako typickým anatomickým znakem. […] Pod rozdílným způsobem výživy budou zuby malé, počtu silně redukovaného. I žaludek, střeva, játra a žluč budou zmenšeny a s pomalou funkcí. Naproti tomu však plíce přiberou na svém objemu, puls a dýchání bude velmi intensivní.
Eugenika – lidská genetika má vskutku vysoký cíl: zušlechtění lidstva. I když je opravdu těžké vytvořovati lepší, nicméně jest velmi důležité odstraňovati zlé. To se děje bojem proti chorobám, jejichž dědičná povaha jest dokonale známa. Dnes je těchto chorob již dosti a jsou mezi nimi mnohé poruchy duševní. Není vyloučeno, že časem podaří se mnohé z nich, ne-li zcela odstraniti, tedy alespoň omeziti v civilisovaných zemích na nejmenší možnou míru. Patří tedy Mendel přece nejen mezi učence, ale i mezi dobrodince lidstva.
Na otázku, zda existuje také záporný proton, není dosud odpovědi. Je velmi pravděpodobné, že takové částice existují, avšak experimentálně to prokázat! bude jistě nesmírně obtížné, neboť k objevení takového „antiprotonu“ bude třeba užiti mimo jiné neporovnatelně větších energií, než tomu bylo u positronů.
Mnoho se nyní mluví o nemocích země (půdy). Ve Spojených státech amerických vítr odnáší s ohromných ploch hlínu, které se nedostává humusu. Nadměrné mrvení umělými hnojivý zabíjí v půdě dešťovky a bakterie, připravuje půdu plevelům, které milují mnoho mrvy v půdě, a mění nevhodně chemické složení obilí a ostatních zemědělských produktů – zvířata v to počítaje. Šíří se nedůvěra k obilí z polí mrvených umělými hnojivý а k ovoci postřikovanému arseno-olovnatými prostředky.
Černoši v nedostatku tabáku si cpou do dýmek dřevěné uhlí a kouří je, aby se omámili. Kouřením takových náhražek nastává vleklá otrava kysličníkem uhelnatým. Červené krvinky nemohou přijímati kyslík a člověk holdující takovému kuřivu nabývá zvláštní červené, do modra jdoucí barvy v obličeji, jako příznak špatného okysličování organismu.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [382,55 kB]