Rybí vroubek
| 3. 5. 2021ad Vesmír 100, 132, 2021/2
Ve významu slova „zevrubně“ dávám přednost významu detailní, podrobný. Asi proto, že znám historii tak zvaného „vrubování“.
Při výlovech středověkých rybníků se evidence množství ulovených ryb zaznamenávala vruby na lískovou hůlku. Když se naplnilo rybami určité objemové množství, zvané džber, a bylo ze sítě posláno do přepravních lejt, dával baštýř, vedoucí výlovu, pokyn: „Vrubte!“ a rybář pověřený evidencí udělal nožem do lískové hůlky jeden zářez. Na konci výlovu se vruby sčítaly a evidence se udělala zápisem na papír.
Z tohoto významu chápu, že zevrubně znamená především popis a vysvětlení na základě prvotních údajů a evidence.
Odpověď autora: Ano, etymologie je nejspíš správná, zevrubný skutečně původně znamenalo „podle vrubů“. Nicméně ani z toho popisu vlastně nevyplývá, zda bychom to měli chápat jako evidenci poměrně podrobnou a úplnou, nebo spíše povšechnou a povrchní, jistě bychom našli argumenty pro oba pohledy. Zdaleka nejpodstatnější však je to, že včerejší význam není v zásadě nijak určující pro dnešní užití. To, že zákeřný byl původně ten, kdo číhá za keřem, a svačina bylo jídlo konzumované ve svátek (nebo u příbuzných, hypotézy se různí), není nakonec nijak určující pro jejich dnešní použití. Stejně tak výraz „zevrubně“ prochází svým vývojem a to, co je dnes významem převažujícím, může za generaci být marginální a naopak.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [277,92 kB]