i

Aktuální číslo:

2023/3

Téma měsíce:

Růst

Rodinné dinosauří neštěstí

 |  5. 4. 2021
 |  Vesmír 100, 213, 2021/4

Paleontologové už dříve popsali fosilie dinosaurů na hnízdě, nyní poprvé se ale v literatuře objevil dospělec doprovázený ostatky svých nenarozených mláďat. Asi 70 milionů let stará fosilie teropodního dinosaura z čeledi Oviraptoridae, nalezená u jihočínského města Kan-čou, má pod sebou nejméně 24 vajec, z nichž v sedmi se zachovaly kosti embryí. Některá embrya jsou v pokročilém stadiu vývoje, jejich rodič tedy nezemřel v okamžiku snůšky, ale nejspíš vejce skutečně chránil a zahříval. Některá embrya jsou podle všeho mladší, jedná se tedy o příklad asynchronního líhnutí, známého i u některých ptáků.

Bi S. et al.: Science Bulletin, 2020, DOI: 10.1016/j.scib.2020.12.018

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Paleontologie

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Mgr. Ondřej Vrtiška (*1976) je původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracuje jako vědecký novinář, na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Čmeláci mají tradice a kulturu

Čmeláci mají tradice a kulturu audiovideo

Jaroslav Petr  |  16. 3. 2023
Vědci byli přesvědčeni, že sociální hmyz, jako jsou včely, mravenci nebo čmeláci, mají většinu svého chování vrozenou. Nyní zjistili, že čmeláci...
Svět, který není

Svět, který není

Ondřej Vrtiška  |  6. 3. 2023
Obrázek šestiprsté ruky na obálce tohoto čísla nenamaloval člověk. Není to ani obtisk skutečné lidské dlaně, které bychom v počítači domalovali...
Velký zázrak a tajemství růstu

Velký zázrak a tajemství růstu

Daniela Zemková  |  6. 3. 2023
Růstový vzorec člověka je jedinečný: mezi období rychlého růstu po narození a v pubertě je vloženo dlouhé období pomalého růstu – naše dětství.

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné