i

Aktuální číslo:

2021/7

Téma měsíce:

Požáry

Masakr v době měděné

 |  5. 4. 2021
 |  Vesmír 100, 213, 2021/4

Kdo leží v hromadných hrobech z prehistorických období? Až dosud to byli buď samí muži, nebo příslušníci širší rodiny. Šlo tedy buď o bojovníky padlé v nějaké šarvátce, nebo o oběti rodového vyřizování účtů. Hrob eneolitických zemědělců z doby před 6200 lety, odhalený u chorvatské vesnice Potočani, je ale jiný. Genomová analýza 38 obětí ukázala, že si většinou nebyly nijak blízce příbuzné. Je mezi nimi polovina žen, jsou různého věku a jejich genetický profil odpovídá dané oblasti – nešlo o střet nově příchozích se starousedlíky. Radiokarbonové datování i vrstvení sedimentů ukazují, že oběti byly do hrobu uloženy najednou. Třináct z nich má proraženou lebku. Jedná se o nejstarší doklad takto nespecifického masakru.

Novak M. et al.: PLoS ONE, 2021, DOI: 10.1371/journal.pone.0247332

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Historie, Archeologie

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Mgr. Ondřej Vrtiška (*1976) je původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracuje jako vědecký novinář, na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Jak můžeme dosáhnout vynikající úrovně výuky?

Jak můžeme dosáhnout vynikající úrovně výuky?

Clément Lafon Placette  |  14. 7. 2021
Jak poznáte, že jste odvedl dobrou práci? Pokud jste obeznámeni s neurolingvistickým programováním (nebo jste studentem, kterého jsem měl to...
Požáry v krajině

Požáry v krajině

Jiří Sádlo  |  12. 7. 2021
Centrální paradigma čili ústřední hláška vědeckého oboru ekologie ohně by mohla znít skromně: je normální, že příroda občas hoří.
Dobře už bylo

Dobře už bylo uzamčeno

David Storch  |  12. 7. 2021
„Biologická rozmanitost Země od prvohor po dnešek roste, ale tento nárůst byl přerušen pěti masovými vymíráními, z nichž to zatím poslední...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné