i

Aktuální číslo:

2023/3

Téma měsíce:

Růst

Masakr v době měděné

 |  5. 4. 2021
 |  Vesmír 100, 213, 2021/4

Kdo leží v hromadných hrobech z prehistorických období? Až dosud to byli buď samí muži, nebo příslušníci širší rodiny. Šlo tedy buď o bojovníky padlé v nějaké šarvátce, nebo o oběti rodového vyřizování účtů. Hrob eneolitických zemědělců z doby před 6200 lety, odhalený u chorvatské vesnice Potočani, je ale jiný. Genomová analýza 38 obětí ukázala, že si většinou nebyly nijak blízce příbuzné. Je mezi nimi polovina žen, jsou různého věku a jejich genetický profil odpovídá dané oblasti – nešlo o střet nově příchozích se starousedlíky. Radiokarbonové datování i vrstvení sedimentů ukazují, že oběti byly do hrobu uloženy najednou. Třináct z nich má proraženou lebku. Jedná se o nejstarší doklad takto nespecifického masakru.

Novak M. et al.: PLoS ONE, 2021, DOI: 10.1371/journal.pone.0247332

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Historie, Archeologie

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Mgr. Ondřej Vrtiška (*1976) je původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracuje jako vědecký novinář, na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Čmeláci mají tradice a kulturu

Čmeláci mají tradice a kulturu audiovideo

Jaroslav Petr  |  16. 3. 2023
Vědci byli přesvědčeni, že sociální hmyz, jako jsou včely, mravenci nebo čmeláci, mají většinu svého chování vrozenou. Nyní zjistili, že čmeláci...
Svět, který není

Svět, který není

Ondřej Vrtiška  |  6. 3. 2023
Obrázek šestiprsté ruky na obálce tohoto čísla nenamaloval člověk. Není to ani obtisk skutečné lidské dlaně, které bychom v počítači domalovali...
Velký zázrak a tajemství růstu

Velký zázrak a tajemství růstu

Daniela Zemková  |  6. 3. 2023
Růstový vzorec člověka je jedinečný: mezi období rychlého růstu po narození a v pubertě je vloženo dlouhé období pomalého růstu – naše dětství.

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné