i

Aktuální číslo:

2021/5

Téma měsíce:

150 let Vesmíru

Replikační strategie viru SAR S-CoV-2

 |  1. 3. 2021
 |  Vesmír 100, 148, 2021/3

Pokud chceme bojovat s nemocemi virového původu, je důležité zjistit, jak se virový genom uvnitř buňky replikuje a jak se vytvářejí nové viry. Koronaviry ve svém genomu používají jednovláknovou RNA s pozitivní polaritou – jde o +ssRNA viry. Jinými slovy, jejich RNA přímo slouží jako mRNA pro proteosyntézu a po vstupu viru do buňky ribozomy rovnou přeloží virový genom do polyproteinu. Ten je poté rozštěpen na několik proteinů, které přebudují síť endoplazmatického retikula do stovek dvoumembránových váčků (vezikul), na nichž probíhá replikace virové RNA, a to již několik hodin po vstupu do buňky.

Virus tak má výhodu, že se v těchto váčcích koncentrují potřebné makromolekuly. Hlavní důvod je však jiný: přítomnost viru zůstane buňce utajena. Při replikaci virového genomu totiž vznikají dvouvláknové meziprodukty RNA, které by mohly být rozpoznány specializovanými buněčnými receptory jako cizí materiál. Následně by se spustila obraná reakce, která by utlumila virovou replikaci. Tomu koronaviry předcházejí mimo jiné právě tím, že své meziprodukty RNA schovají do dvoumembránových váčků.

Pomocí kryoelektronové tomografie bylo možné získat trojrozměrný obraz vezikul a zobrazit jednotlivá vlákna RNA, která se uvnitř nacházejí. Navíc bylo možno zachytit, jak nově vytvořené viry získávají virový genom ve formě ribonukleoproteinového komplexu.

Klein S. et al.: Nature Communications, 2020, DOI: 10.1038/s41467-020-19619-7

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Virologie, Covid-19
RUBRIKA: Glosy

O autorovi

Petr Chlanda

 

Doporučujeme

Jaké to je být fanouškem

Jaké to je být fanouškem

Dan Bárta  |  3. 5. 2021
Jsem ročník 1969. Poprvé jsem uviděl Vesmír na stole v kuchyni u svého spolužáka z gymplu v půlce osmdesátek. Na mou nejapnou otázku, jestli „jede...
Složitá jednoduchost virů

Složitá jednoduchost virů uzamčeno

Ivan Hirsch, Pavel Plevka  |  3. 5. 2021
Místo tradičního redakčního rozhovoru tentokrát nabízíme dialog virologů dvou generací a odlišných specializací, Ivana Hirsche a Pavla Plevky.
Časy Vesmíru

Časy Vesmíru

Tomáš Hermann  |  3. 5. 2021
První číslo Vesmíru vyšlo 3. května 1871, časopis tedy letošním květnovým číslem slaví 150. narozeniny. Při cestě do jeho historie můžeme za...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné