i

Aktuální číslo:

2021/7

Téma měsíce:

Požáry

Housenky vzdorují otravě

 |  1. 3. 2021
 |  Vesmír 100, 145, 2021/3

Housenky amerických motýlů rodu Eumaeus (blízkých příbuzných našich ostruháčků) se živí cykasy, jejich těla jsou bohatá na toxický cykasin, a predátoři se jim proto vyhýbají. Genomová analýza vyvrátila hypotézu o evolučním stáří této adaptace. Eumaeus se od příbuzného netoxického rodu Theorema oddělil poměrně nedávno. Následovala rychlá evoluce, díky níž housenky produkují zvýšené množství proteinů spojených s autofagií poškozených buněk (Vesmír 95, 696, 2016/12), fagocytózou buněčných zbytků makrofágy a rychlejším buněčným růstem. Cykasin je i pro tyto housenky toxický, ale naučily se jím napáchané škody účinně napravovat.

Robbins R. K. et al.: PNAS, 2021, DOI: 10.1073/pnas.2018965118

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Toxikologie, Entomologie

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Mgr. Ondřej Vrtiška (*1976) je původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracuje jako vědecký novinář, na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Požáry v krajině

Požáry v krajině

Jiří Sádlo  |  12. 7. 2021
Centrální paradigma čili ústřední hláška vědeckého oboru ekologie ohně by mohla znít skromně: je normální, že příroda občas hoří.
Tropické štěnice v evropských domácnostech

Tropické štěnice v evropských domácnostech

Uplynulý rok nám poskytl cennou, i když bolestnou lekci. Ukázal, jaké cesty se v globalizující lidské společnosti otevírají některým patogenům...
Výhody nitridových polovodičů

Výhody nitridových polovodičů

Alice Hospodková  |  12. 7. 2021
V posledních pětadvaceti letech pronikly do polovodičového průmyslu nitridové polovodiče, založené na sloučeninách dusíku s prvky III. skupiny –...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné