Gorazd: staroslověnština online
| 1. 2. 2021„Zveme kohokoli k prozkoumání bohatství nejstaršího psaného jazyka na našem území, které je neobyčejně různorodé. Vedle očekávaných výrazů, které jsou spjaté s církevním životem, zde najdeme i běžné konverzační obraty (např. s‘drav‘ ‚ahoj‘, blagodarjǫ ‚děkuji‘), názvy předmětů denní potřeby (např. ol‘ ‚pivo‘, črěvije ‚boty‘), pojmy překvapivě moderní (např. kuplja ‚obchodování‘, oglavljenije ‚kapitál‘), slova zrádná (např. bagr‘ ‚nachový‘, mil‘kovati sę ‚prosit o odpuštění‘), ale i slova, která se dnes ve slušné společnosti nahlas neříkají.“
Slovanský ústav AV ČR spustil veřejně přístupný portál Gorazd (gorazd.org), elektronickou verzi největšího staroslověnského slovníku na světě. Obsahuje přes 20 tisíc hesel a přes 840 tisíc různých tvarů. Jeho pravidelné využívání nejspíš zůstane doménou příslušných odborníků, ale občasný výlet do jazyka našich předků může být zajímavý i pro příslovečného skladníka ve šroubárně. Slovník má ambici sloužit mezinárodní odborné komunitě, kromě češtiny obsahuje překlady i do angličtiny, němčiny, ruštiny, latiny a většinou i řečtiny.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [340,79 kB]
O autorovi
Ondřej Vrtiška
Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.