Vesmír široce rozkročen
| 7. 12. 2021Pocházím ze stavařské rodiny, a tak tatínkova odborná knihovna obsahovala zejména svazky o materiálech, stavebních konstrukcích, významných stavbách a kompletní ročníky časopisu Architekt.
Můj zájem o přírodu ale rodiče podporovali a koncem sedmdesátých let jsem se na soustředění přírodovědného kroužku před soutěží Zlatý list poprvé seznámil s časopisem Vesmír.
O mnoho let později, už jako učitel biologie na gymnáziu, jsem svým studentům zadával z Vesmíru zpracování krátkých referátů na vybraná témata a sám jsem v článcích nacházel zajímavosti k oživení výuky. V současné době jako člen vedení Česko-anglického gymnázia v Českých Budějovicích podporuji nákup Vesmíru včetně jeho elektronické verze pro učitele a pro studenty, kteří naši školu úspěšně reprezentují v olympiádách a jiných přírodovědných soutěžích.
S potěšením jsem se dozvěděl, že naše kolegyně při přípravě studijního textu k biologické olympiádě v ročníku 2019/2020 využívala právě archiv elektronické verze časopisu.
Na časopisu Vesmír oceňuji velikou šířku témat, od čistě přírodovědných přes ekologická a technická až po historicko-společenská. Rád si přečtu recenze nových publikací z různých oborů. Kromě obsahu je silnou stránkou časopisu i forma – kvalitní obrázky a fotografie.
Jako jeden ze středoškolských pedagogů Vesmíru přeji, aby získával nové čtenáře mezi žáky a studenty, přinášel jim potěšení a inspiraci pro jejich budoucí profesní zaměření. Nám všem, kteří jsme se stali jeho čtenáři už dříve, přeji, aby dlouhodobě udržoval kvalitu příspěvků a nadále zůstal široce rozkročen v tématech publikovaných článků.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [380,96 kB]