Aktuální číslo:

2022/1

Téma měsíce:

Světlo

Vesmír široce rozkročen

 |  7. 12. 2021
 |  Vesmír 100, 730, 2021/12

Pocházím ze stavařské rodiny, a tak tatínkova odborná knihovna obsahovala zejména svazky o materiálech, stavebních konstrukcích, významných stavbách a kompletní ročníky časopisu Architekt.

Můj zájem o přírodu ale rodiče podporovali a koncem sedmdesátých let jsem se na soustředění přírodovědného kroužku před soutěží Zlatý list poprvé seznámil s časopisem Vesmír.

O mnoho let později, už jako učitel biologie na gymnáziu, jsem svým studentům zadával z Vesmíru zpracování krátkých referátů na vybraná témata a sám jsem v článcích nacházel zajímavosti k oživení výuky. V současné době jako člen vedení Česko-anglického gymnázia v Českých Budějovicích podporuji nákup Vesmíru včetně jeho elektronické verze pro učitele a pro studenty, kteří naši školu úspěšně reprezentují v olympiádách a jiných přírodovědných soutěžích.

S potěšením jsem se dozvěděl, že naše kolegyně při přípravě studijního textu k biologické olympiádě v ročníku 2019/2020 využívala právě archiv elektronické verze časopisu.

Na časopisu Vesmír oceňuji velikou šířku témat, od čistě přírodovědných přes ekologická a technická až po historicko-společenská. Rád si přečtu recenze nových publikací z různých oborů. Kromě obsahu je silnou stránkou časopisu i forma – kvalitní obrázky a fotografie.

Jako jeden ze středoškolských pedagogů Vesmíru přeji, aby získával nové čtenáře mezi žáky a studenty, přinášel jim potěšení a inspiraci pro jejich budoucí profesní zaměření. Nám všem, kteří jsme se stali jeho čtenáři už dříve, přeji, aby dlouhodobě udržoval kvalitu příspěvků a nadále zůstal široce rozkročen v tématech publikovaných článků.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: 150 let Vesmíru
RUBRIKA: Vesmír a já

O autorovi

Karel Bohoněk

 

Doporučujeme

Konec dějin a vize budoucnosti

Konec dějin a vize budoucnosti

Eva Bobůrková  |  3. 1. 2022
Setkali jsme se nedlouho po listopadových oslavách. Výročí sametové revoluce je pro leckoho příležitostí k zamyšlení nad stavem dnešní...
Mobilis in mobili?

Mobilis in mobili? uzamčeno

Ondřej Bábek  |  3. 1. 2022
Na konci druhé dekády 21. století si vědy o Zemi bez větších ovací a ve vší skromnosti připomněly padesáté narozeniny teorie tektoniky...
Opatrné naděje

Opatrné naděje

Bedřich Moldan  |  3. 1. 2022
Globální změna klimatu spolu s pokračující destrukcí biologické rozmanitosti a rostoucím znečištěním představuje jeden z největších současných...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné