Cena za metodu usnadňující vývoj léčiv
| 6. 12. 2021„Data in-cell NMR nám umožňují posoudit specificitu léčiva k danému molekulárnímu cíli nebo určit rozsah, jakým léčivo na cílovou molekulu působí. Všechny tyto informace jsou nesmírně důležité pro nasměrování nebo zefektivnění procesu racionálního vývoje léčiv,“ říká Lukáš Trantírek z výzkumného ústavu CEITEC Masarykovy univerzity v Brně, který s kolegy technologii in-cell NMR, tedy vnitrobuněčné magnetické rezonance, vyvíjí.
Nyní získal Cenu Rudolfa Lukeše, kterou uděluje Česká chemická společnost ve spolupráci s nadací Experientia (Vesmír 99, 74, 2020/2) za vynikající soubor původních prací z oboru organické chemie publikovaných v posledních pěti letech v prestižních mezinárodních časopisech.
In-cell NMR přináší možnost zkoumat atomární strukturu biomolekul a jejich interakcí přímo uvnitř živých buněk. „Jedním z faktorů brzdících vývoj léčiv je fakt, že chybí atomárně rozlišené informace o interakci léčiva s biomolekulami přímo ve vnitrobuněčném prostoru, kde je chemická reaktivita organických látek ovlivněna řadou fyzikálně-chemických faktorů,“ vysvětluje Lukáš Trantírek omezení, která se jeho tým snaží novou metodou překonat.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [380,96 kB]
O autorovi
Ondřej Vrtiška
Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.