i

Aktuální číslo:

2025/6

Téma měsíce:

Červená

Obálka čísla

Jak se pěstují rybí oči v laboratoři

 |  1. 11. 2021
 |  Vesmír 100, 660, 2021/11

Naše tělo je tvořeno více než dvěma sty typy buněk, které jsou organizovány do tkání tvořících orgány. Přestože mají různorodé funkce, pocházejí z jedné populace embryonálních kmenových buněk. Pochopení vzniku složitých tkání a orgánů z diferencujících se embryonálních kmenových buněk může být mimo jiné klíčem k potenciální léčbě některých chorob.

Díky embryonálním kmenovým buňkám lze pěstovat orgány neboli „organoidy“ v laboratoři. Na Petriho misce už tak vyrostly lidské organoidy mozkové (Vesmír 98, 420, 2019/7), srdeční, střevní nebo třeba jaterní. Jejich vývoj ale trvá stejně dlouho jako vývoj odpovídajících orgánů v těle, tedy i měsíce. Právě časová náročnost hraje proti mnoha zamýšleným využitím.

Jiné organismy, jako například japonská rýžová ryba medaka (Oryzias latipes), se vyvíjejí podstatně rychleji: z kmenových buněk embrya v dospělou rybu za pouhých několik dní. Mají ale kmenové buňky těchto ryb potenciál vytvořit složitý orgán na Petriho misce za stejně krátkou dobu?

Nový objev ukázal, že to možné je. Kmenové buňky získané z rybích embryí se během pouhých čtyř dnů diferencovaly do několika typů buněk sítnice uspořádaných ve vrstvách tak, jak je tomu v opravdové sítnici. Stalo se tak nesmírně rychle, a navíc přesně – časosběrná analýza odhalila, že buňky věrně kopírují vývoj sítnice rybího embrya.

Otevírají se tím nové cesty k studiu vývoje a patologie sítnice na kultivační misce rychlým, reprodukovatelným a spolehlivým způsobem. Další kouzlo buněk z medaky spočívá v tom, že je můžeme velmi účinně geneticky modifikovat a pokusit se osvětlit, jak naše genetická výbava ovlivňuje vývoj sítnice a choroby s ní spojené.

Žílová L. et al.: eLife, 2021, DOI: 10.7554/eLife.66998.sa2

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Embryologie, Biologie
RUBRIKA: Mozaika

O autorovi

Lucie Žílová

 

Žílová Lucie

Doporučujeme

Hvězdy, které se červenají

Hvězdy, které se červenají

Soňa Ehlerová  |  2. 6. 2025
Existují dvě skupiny lidí, kteří při slově „červenání“ pociťují výrazně nelibé pocity. Do první patří ti, kteří se hodně rdí a jimž to zároveň...
Barva krve, moci a života

Barva krve, moci a života

Jan Turek  |  2. 6. 2025
Červená barva není ani trochu neutrální. Její vnímání člověkem má velmi široké rozpětí. Je pro nás barvou lásky a života, ale také krve,...
Červená v říši zvířat

Červená v říši zvířat uzamčeno

Jaroslav Petr  |  2. 6. 2025
Jasnými barvami živočichové varují své okolí, ale také lákají partnery. Červené zbarvení získávají mnoha rozličnými způsoby.