i

Aktuální číslo:

2021/11

Téma měsíce:

Velká data

Jak se pěstují rybí oči v laboratoři

 |  1. 11. 2021
 |  Vesmír 100, 660, 2021/11

Naše tělo je tvořeno více než dvěma sty typy buněk, které jsou organizovány do tkání tvořících orgány. Přestože mají různorodé funkce, pocházejí z jedné populace embryonálních kmenových buněk. Pochopení vzniku složitých tkání a orgánů z diferencujících se embryonálních kmenových buněk může být mimo jiné klíčem k potenciální léčbě některých chorob.

Díky embryonálním kmenovým buňkám lze pěstovat orgány neboli „organoidy“ v laboratoři. Na Petriho misce už tak vyrostly lidské organoidy mozkové (Vesmír 98, 420, 2019/7), srdeční, střevní nebo třeba jaterní. Jejich vývoj ale trvá stejně dlouho jako vývoj odpovídajících orgánů v těle, tedy i měsíce. Právě časová náročnost hraje proti mnoha zamýšleným využitím.

Jiné organismy, jako například japonská rýžová ryba medaka (Oryzias latipes), se vyvíjejí podstatně rychleji: z kmenových buněk embrya v dospělou rybu za pouhých několik dní. Mají ale kmenové buňky těchto ryb potenciál vytvořit složitý orgán na Petriho misce za stejně krátkou dobu?

Nový objev ukázal, že to možné je. Kmenové buňky získané z rybích embryí se během pouhých čtyř dnů diferencovaly do několika typů buněk sítnice uspořádaných ve vrstvách tak, jak je tomu v opravdové sítnici. Stalo se tak nesmírně rychle, a navíc přesně – časosběrná analýza odhalila, že buňky věrně kopírují vývoj sítnice rybího embrya.

Otevírají se tím nové cesty k studiu vývoje a patologie sítnice na kultivační misce rychlým, reprodukovatelným a spolehlivým způsobem. Další kouzlo buněk z medaky spočívá v tom, že je můžeme velmi účinně geneticky modifikovat a pokusit se osvětlit, jak naše genetická výbava ovlivňuje vývoj sítnice a choroby s ní spojené.

Žílová L. et al.: eLife, 2021, DOI: 10.7554/eLife.66998.sa2

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Embryologie, Biologie
RUBRIKA: Mozaika

O autorovi

Lucie Žílová

Lucie Žílová, Ph.D., vystudovala na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze, obor molekulární a buněčná biologie, genetika a virologie. V současné době působí univerzitě v německém Heidelbergu, kde se zabývá zejména studiem embryonálního vývojem oka.

Žílová Lucie

Doporučujeme

(Ne)chemické toulky chemickým prostorem

(Ne)chemické toulky chemickým prostorem uzamčeno

Ivan Čmelo, Daniel Svozil  |  1. 11. 2021
Zkusme si představit všechny chemické látky, které by bylo možno připravit, od vodíku až po makromolekuly včetně nukleových kyselin a bílkovin....
Život spjatý s krví: od nemocí k adaptacím

Život spjatý s krví: od nemocí k adaptacím

Ondřej Vrtiška  |  1. 11. 2021
Život hematologa Josefa Prchala se mohl vyvíjet jinak, kdyby… Kdyby se v šedesátých letech daly v Praze snadno sehnat látky potřebné pro výzkum....
Skleníkové peklo na Venuši a šance na život

Skleníkové peklo na Venuši a šance na život

Julie Nováková, Martin Ferus  |  1. 11. 2021
Byla Venuše už od svého zrození horkým peklem? Co když ještě donedávna překypovala životem a z modrého, Zemi podobného drahokamu ji ve žhnoucí pec...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné