Aktuální číslo:

2021/10

Téma měsíce:

Domestikace

Srozumitelně o medicínském výzkumu

 |  4. 10. 2021
 |  Vesmír 100, 594, 2021/10

Platforma Open Pharma volá po tom, aby články v recenzovaných medicínských časopisech obsahovaly stručné a volně přístupné shrnutí psané jazykem srozumitelným laické veřejnosti.

Open Pharma sdružuje od roku 2016 přední světové farmaceutické a biotechnologické společnosti a další hráče na poli farmaceutického a medicínského výzkumu včetně vědců, vydavatelů a zástupců regulačních orgánů. Po zavedení srozumitelných shrnutí volá v duchu svých deklarovaných cílů, jimiž jsou transparentnost, odpovědnost, dostupnost a dohledatelnost informací z výzkumu.

Primární snahou platformy je převod veškerého odborného publikování v oboru do režimu Open Access. Laikům srozumitelná shrnutí představují další úkol na cestě k co nejširší dostupnosti informací. „Taková shrnutí podporují diskusi o lékařském výzkumu a napomáhají plně informovanému rozhodování,“ píše Open Pharma ve svém prohlášení s tím, že dobrá informovanost je důležitá pro pacienty, pacientské organizace, pečovatele i politiky.

Shrnutí mají být „prosta technického žargonu a reklamních sdělení, nezaujatá a snadno dostupná“. Na webech časopisů by měla být viditelná hned vedle abstraktů a měla by procházet jak recenzním řízením odborníků, tak testována na srozumitelnost někým mimo obor. Základem má být čistý text, který mohou doplňovat infografiky nebo videa.

Rosenberg A. et al.: Curr. Med. Res. Opin., 2021, DOI: 10.1080/03007995.2021.1971185

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Medicína
RUBRIKA: Zákulisí

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Mgr. Ondřej Vrtiška (*1976) je původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracuje jako vědecký novinář, na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Nejlepší cesta, kterou máme

Nejlepší cesta, kterou máme

Eva Bobůrková  |  4. 10. 2021
Člověk se nechová jen racionálně, když se rozhoduje, a to nejen o svých penězích, ale i na pracovním trhu nebo u volebních uren. Jak se občané...
Domestikace zvířat – občas jinak a mimoděk?

Domestikace zvířat – občas jinak a mimoděk?

Jan Robovský  |  4. 10. 2021
Proces domestikace a jeho dílčí aspekty přitahují pozornost vědců nejedné disciplíny. Tento zájem umožňuje jednou za čas získaná data...
Interakce grepové šťávy s léčivy

Interakce grepové šťávy s léčivy

Stanislav Rádl  |  4. 10. 2021
Letos uplynulo třicet let od doby, kdy byl v časopise The Lancet publikován nenápadný článek o interakci šťávy z citrusů s léky, který významně...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné