i
Mira Jakovenková, Agnessa Mironovová: Agnessa – zpověď ženy stalinského čekisty
| 4. 10. 2021 | Vesmír 100, 649, 2021/10
Mira Jakovenková začala zapisovat vzpomínky lidí propuštěných ze stalinských lágrů už od poloviny padesátých let, protože tehdy se zdálo, že tajné archivy nebudou nikdy zpřístupněny. Zapsala také vzpomínky ženy vysoce postaveného čekisty, která neměla žádnou slepou víru v komunistickou stranu, a netrpěla tedy pocitem rozčarování, a zažila jak výdobytky stalinského zřízení, tak stalinský lágr poté, co byl její muž zatčen a popraven. Její vyprávění umožňuje nahlédnout do světa těch, jejichž rukama se uskutečňoval Velký teror.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [491,15 kB]
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Historie
RUBRIKA: Přečetli jsme
O autorovi
Ivan Boháček
Mgr. Ivan Boháček (*1946) absolvoval Matematicko-fyzikální fakultu UK v Praze. Do roku 1977 se zabýval v Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského molekulovou spektroskopií, do roku 1985 detektory ionizujících částic v pevné fázi v Ústavu pro výzkum, výrobu a využití radioizotopů. Spolu s Z. Pincem a F. Běhounkem je autorem knihy o fyzice a fyzicích Newton by se divil (Albatros, Praha 1975), a se Z. Pincem pak napsali ještě knihu o chemii Elixíry života a smrti (Albatros, Praha 1976). Ve Vesmíru působí od r. 1985.
Doporučujeme
Exploze, které tvoří
Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky
Aleš Buček, Jakub Prokop | 6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa
Zdeněk Lyčka | 6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...