i

Aktuální číslo:

2021/4

Téma měsíce:

Město

Basama s vosama

 |  4. 1. 2021
 |  Vesmír 100, 6, 2021/1

Na Novém Zélandu nenajdeme žádný původní druh eusociálních vos. Zavlečené vosy obecné (Vespula vulgaris) tu však dosahují takové hustoty, že jsou reálnou hrozbou pro původní ptáky (jako konkurent) i některé bezobratlé (jako predátor) a citelně ovlivňují i včelaře (Vesmír 98, 292, 2019/5). Vyhubení či alespoň udržení početnosti v rozumných mezích prostřednictvím konvenčních metod je prakticky nemožné – vosy obecné osídlily téměř celý Nový Zéland, včetně těžce přístupných oblastí. Od objevu metody relativně přesných genetických úprav s využitím bakteriálního komplexu CRISPR/Cas9 se ale začalo v souvislosti s invazními druhy hovořit o tzv. genovém tahu. Ten umožňuje narušit pravidla dědičnosti (mutace se u heterozygotů dokáže vkopírovat i na druhý chromozom), rozšířit nevýhodné či vyloženě škodlivé geny a v konečném důsledku druh i lokálně vyhubit.

Úspěšný byl laboratorní test metody na komárech rodu Anopheles, přenášejících malárii, na octomilkách (konkrétně na invazním druhu Drosophila suzukii) či na myších (Vesmír 98, 204, 2019/4). Vosy však mají specifický způsob rozmnožování. Jednak se páří jen „kasta vyvolených“, jednak mají haplodiploidní způsob určení pohlaví – samci se rodí z neoplozených vajíček, a mají tedy oproti samicím poloviční sadu genů. To ostatně platí i pro některé další globálně významné invazní druhy, např. ohnivé mravence (Solenopsis invicta) nebo molici bavlníkovou (Bemisia tabaci). V loňské studii Philip J. Lester z univerzity v novozélandském Wellingtonu se svým týmem analyzoval účinnost a současně bezpečnost této metody v boji s vosami.

Autoři se zaměřili na geny určující tvorbu spermií – jejich narušením by vosí královny plodily pouze sterilní samce. Královna v dalším pokolení, která by se s takovým trubcem spářila, by pak produkovala čistě samce (neboť by žádné vajíčko nebylo oplodněné). Že by byli současně neplodní, by již nebylo podstatné – hnízdo bez pracovní síly (dělnic) by zaniklo.

Pokud by však genetická modifikace způsobovala úplnou samčí sterilitu, ani genový tah by nebyl nic platný – mutace by se nerozšířila. Částečná sterilita by se rozšířit mohla, trvalo by to však desítky let a výsledkem by byl jen populační pokles, ne vyhubení (eradikace). Úplného odstranění vos by se za určitých podmínek dalo dosáhnout v kombinaci s dalšími metodami kontroly. Autoři modelovali situaci, při níž by se jednou za 10 let nejdříve snížily početní stavy vos prostřednictvím otrávených návnad a následně vypustily geneticky modifikované královny (aby bylo jejich relativní zastoupení v populaci větší). Každopádně díky přirozené variabilitě těchto genů by se dala metoda zacílit na novozélandské vosy a minimalizovat tak riziko větších dopadů na populace v původní oblasti výskytu, kde vosy plní důležitou úlohu (Vesmír 98, 292, 2019/5).

Lester P. J. et al.: Scientific Reports, 2020, DOI: 10.1038/s41598-020-69259-6

Ke stažení

RUBRIKA: Mozaika

O autorovi

Pavel Pipek

Mgr. Pavel Pipek, Ph.D., (*1984) pracuje v Botanickém ústavu Akademie věd a na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, kde se zabývá biologickými invazemi, bioakustikou a občanskou vědou. Nový Zéland je jeho srdeční záležitostí.
Pipek Pavel

Doporučujeme

Lidské buňky v opičích embryích

Lidské buňky v opičích embryích audio

Jaroslav Petr  |  18. 4. 2021
K čemu je dobré vytvářet opičí zárodky s příměsí lidských buněk schopných proměny na všechny možné typy tkání a orgánů? Nad článkem ve vědeckém...
Turbo-venkovy

Turbo-venkovy

Radan Haluzík  |  5. 4. 2021
Jak bude při současném tempu globalizace vypadat zapadlý venkov naší planety v budoucnosti, řekněme za čtvrt století? Ony vesničky ztracené vysoko...
Bublina českých dějin

Bublina českých dějin

Jan Urban  |  5. 4. 2021
„V otázkách tak důležitých může býti a jest zajisté stanovisko různé. Avšak domníváme se, že myšlenky právě projevené už pro svou přímosť a...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné