i

Aktuální číslo:

2021/5

Téma měsíce:

150 let Vesmíru

Hrdinský rejsek

 |  7. 9. 2020
 |  Vesmír 99, 480, 2020/9

Ačkoliv nadpis může znít přehnaně, rejskovec pancéřový (Scutisorex somereni) se v angličtině skutečně nazývá hero shrew. Na první pohled je toto středoafrické zvířátko, vážící několik desítek gramů, nenápadné a nikterak zvláštní. Uvnitř svého těla ukrývá páteř, která nemá stavbou a odolností mezi živočichy obdoby. Rejskovce pancéřového údajně nepoškodí, když na něj plnou vahou šlápne dospělý člověk. To je alespoň tvrzení místních obyvatel z kmene Mangbetu, vědecké záznamy o šlapání na rejskovce nemáme. Jisté ale je, že páteř těchto hmyzožravců opravdu překoná i extrémní zátěž – a dodnes nikdo neví, k čemu to právě jim je.

Zatímco podle kmene Mangbetu je důvodem odolnosti tohoto hmyzožravce magická síla, biologové hledají spíše evoluční vysvětlení. Čemu rejskovci v přírodě čelí, že si kvůli tomu vyvinuli tak nevídanou odolnost? Komplikací pro hledání odpovědi je skutečnost, že zástupci tohoto druhu jsou v přírodě pozorováni velmi vzácně, a o jejich životě toho tedy mnoho nevíme. Jedna teorie tvrdí, že rejskovci pancéřoví používají páteř jako páčidlo, pomocí něhož odhrnují těžké palmové listy nebo větve, aby se dostali k ukrytému hmyzu. Nikdo to však nikdy neviděl. Co je však možné zkoumat, je detailní stavba jejich páteře, a to díky exemplářům v muzejních sbírkách a rentgenové mikrotomografii. Vědci tak nedávno vrstvu po vrstvě prozkoumali strukturu páteře a odhalili mechanismy, díky nimž je tak pevná. Každý ze širokých obratlů má množství drobných výstupků, kterými je vzájemně propojen s obratli sousedními. Dohromady jsou uzamčeny do jakéhosi masivního kostěného pásu, který je těžké narušit, zároveň je však velmi flexibilní. Rejskovec je tak schopný podobného ohybu zad jako píďalka. Přestože rejskovce nikdo neviděl v přírodě této schopnosti využívat, lze se domnívat, že získává potravu způsobem, při kterém se potřebuje extrémně ohnout. Hypotéza páčidla by tak mohla být správná.

Smith S. M., Angielczyk K. D.: Proc. Biol. Sci., 2020, DOI: 10.1098/rspb.2020.0457

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Zoologie, Fyziologie
RUBRIKA: Mozaika

O autorovi

Magdalena Gajdošová

 

Doporučujeme

Jaké to je být fanouškem

Jaké to je být fanouškem

Dan Bárta  |  3. 5. 2021
Jsem ročník 1969. Poprvé jsem uviděl Vesmír na stole v kuchyni u svého spolužáka z gymplu v půlce osmdesátek. Na mou nejapnou otázku, jestli „jede...
Složitá jednoduchost virů

Složitá jednoduchost virů uzamčeno

Ivan Hirsch, Pavel Plevka  |  3. 5. 2021
Místo tradičního redakčního rozhovoru tentokrát nabízíme dialog virologů dvou generací a odlišných specializací, Ivana Hirsche a Pavla Plevky.
Časy Vesmíru

Časy Vesmíru

Tomáš Hermann  |  3. 5. 2021
První číslo Vesmíru vyšlo 3. května 1871, časopis tedy letošním květnovým číslem slaví 150. narozeniny. Při cestě do jeho historie můžeme za...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné