i

Aktuální číslo:

2020/6

Téma měsíce:

Léky pro budoucnost

Nejen Bůh má obzvláštní zálibu v broucích

 |  1. 6. 2020
 |  Vesmír 99, 327, 2020/6

V dnešní době není problém popsat nový druh brouka. Nepopsaných druhů je logicky podstatně méně a také nároky na popis druhu jsou dnes vyšší než před sto lety. Přesto je možnost popisu dostupná pro mnohem větší počet zájemců. Velkou výhodou je digitalizace literatury, existence katalogů a intenzivní výměna informací i na velké vzdálenosti. Bez větších obtíží lze sehnat popisy všech druhů ve vybraném taxonu a ověřit si, zda je váš materiál něčím výjimečný a zasluhuje vlastní druhové jméno.

Poněkud náročnější je popsat taxon vyšší, než je druh. Nové rody či nové čeledi se popisují obtížněji, protože musíte stanovit jejich patřičné hranice. Musíte tudíž vědět, které znaky mají opravdu velký význam. Je odlišnost, kterou na tomto zvířeti vidím, dostatečná pro popis nového rodu, nebo je to „jen“ nový druh? Pro posouzení hranic vyšších taxonů je třeba nejen důkladná znalost variability v rámci vyšších taxonů, ale i pregnantní fylogenetická analýza, která podpoří názor, že patřičné znaky mají svou pokud možno unikátní historii. Dnes již nelze popsat nový rod jen proto, že je hodně odlišný, aniž bychom doložili jeho příbuzenské vztahy k ostatním rodům. To pochopitelně platí i pro vyšší taxony, takže popsat například novou čeleď je i pro zkušeného taxonoma posvícením.

Nyní vidíte 25 % článku. Co dál:

Jsem předplatitel, mám plný přístup
Jsem návštěvník
Chci si přečíst celé číslo
Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru. Více o předplatném
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Entomologie
RUBRIKA: Glosy

O autorovi

Ivan H. Tuf

Doc. RNDr. Ivan Hadrián Tuf, Ph.D., (*1974) vystudoval Přírodovědeckou a Filozofickou fakultu UP v Olomouci, kde se na katedře ekologie a životního prostředí zabývá studiem půdní fauny.

Doporučujeme

Paradoxy infekce způsobené SARS-CoV-2

Paradoxy infekce způsobené SARS-CoV-2

Jiří Beneš, Ladislav Machala  |  1. 6. 2020
Přestože řada otázek čeká na vysvětlení, vědci rychle skládají obraz infekce novým virem.
O líných algoritmech, logice a hledání cest pro roboty

O líných algoritmech, logice a hledání cest pro roboty uzamčeno

Pavel Surynek  |  1. 6. 2020
Jak přimět desetiletí propracovávané všemožné triky pracovat na hledání optimální cesty pro mobilní roboty k dosažení cíle a chytře odřezávat...
Potíže s hrochy

Potíže s hrochy uzamčeno

Pavel Hošek  |  1. 6. 2020
Hroši, ač tvorové obojživelní, údajně neumějí plavat. Opravdu neumějí? A pokud ne, jak mohli v minulosti proniknout na rozmanité ostrovy, na nichž...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné