Jak psát správně virus zika? Ebola? A jak koronavirus a covid?
| 1. 6. 2020Jak nám odpověděly odbornice z oddělení jazykové kultury Ústavu pro jazyk český AV ČR Anna Vrbová a Veronika Štěpánová, podobně jako u dalších případů „za základní považujeme psaní s malým písmenem (virus ebola, virus zika). Jelikož však jde původně o vlastní jména (Ebola, Zika), je u označení viru přípustné psát i velké písmeno. Mluvíme-li o nemocích způsobených těmito viry, je ale namístě pouze písmeno malé. Slovosled Z/zika virus, E/ebola virus vychází z angličtiny a pro české texty je nevhodný.“
A koronaviry? Dle Akademického slovníku spisovné češtiny jsou to „obalené viry z čeledi Coronaviridae, izolované u člověka, prasat a ptáků, vyvolávající zvl. nemoci dýchacích cest,“ a píšou se s malým písmenem (možná je podoba koronavirus i koronavir). Koronavirus není původem vlastní jméno (na rozdíl od Eboly či Ziky), velké písmeno není namístě.
Co se týče onemocnění, jež koronavirus způsobuje, jeho grafická podoba je v současnosti velmi rozkolísaná. Daný výraz vznikl ze spojení corona virus disease. Jde tedy o tzv. zkratkové slovo stejně jako například radar (> z anglického radio detection and ranging). Pojmenování nemocí v češtině nepatří k vlastním jménům, a proto i u zkratkového slova covid (stejně jako u slova radar) je namístě malé písmeno. Jsme si vědomi toho, že i v češtině se zejména v odborných publikacích a přehledech užívá podoba s velkými písmeny (COVID-19) jako mezinárodní označení nemoci podle WHO. Tento zápis však odpovídá anglickým, nikoli českým pravopisným pravidlům. Je i jinde hojně rozšířen zřejmě také vlivem analogie mj. s iniciálovou zkratkou SARS, která vznikla – na rozdíl od výrazu covid – pouze z prvního písmene jednotlivých slov (Severe Acute Respiratory Syndrome).
V případě názvů SARS nebo také HIV (či AIDS) je tedy situace jiná, jde o tzv. iniciálové zkratky, které se píšou verzálkami celé.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [274,03 kB]