i

Aktuální číslo:

2020/6

Téma měsíce:

Léky pro budoucnost

Procházka tajemnou zahradou

 |  4. 5. 2020
 |  Vesmír 99, 304, 2020/5

Samotný titul knihy zdánlivě naznačuje téměř beletristický žánr, ale jen do chvíle, dokud nepřečteme i podtitul. Skoro jako by to bylo ve stylu Saturninova uvádění románových příběhů na pravou míru. Do jisté míry tomu tak je, ovšem na vysoce vědecké úrovni.

Kniha je pokusem o pohled na alchymii z jiného hlediska než z hlediska běžné historiografie. Napsat dějiny alchymie je úkol prakticky nemožný především proto, že dodnes neexistuje její obecně přijímaná definice; hranice se často skrývají v mlze. Tou se snaží proniknout první z osmi kapitol knihy. Nutno si uvědomit, že nauka, kterou nazýváme alchymie, prošla téměř dvoutisíciletým vývojem na třech kontinentech: ve starověké Číně, v Indii, v helénistickém Egyptě, odkud se nakonec prostřednictvím arabských učenců dostala do Evropy. Poměrně pozdě – přibližně v polovině 12. století –, zatímco její počátky, soudí se, že opravdu nezávislé, nutno hledat současně v Číně a v Egyptě. Moderní historiografie se shoduje spíš jen v tom, že alchymie nakonec zanikla v Evropě koncem 18. století, aby ustoupila chemii.

Přitom její cíle bývaly rozličné, samozřejmě závisely na kulturním prostředí a také na tom, jak se rozvíjelo poznání, teoretické i praktické. Dnes se nejednou uvádí, že alchymie byla nejdéle provozovaným základním výzkumem v přírodních vědách. Obvykle je spojována s transmutací, proměnou obecných kovů ve stříbro a raději ve zlato chemickou nebo metalurgickou cestou, často spojením obou. Trvalo to ona téměř dvě tisíciletí, než se její provozovatelé, „mistři“, jak se rádi označovali, přesvědčili o tom, že to není možné. Během svých marných pokusů však připravili četné chemikálie, rozpracovali laboratorní techniky, takže vytvořili základy, na nichž mohla chemie stavět. Alchymisté tak vlastně pracovali proti sobě – čím více poznávali, tím více se přesvědčovali o marnosti svého počínání.

Nyní vidíte 14 % článku. Co dál:

Jsem předplatitel, mám plný přístup
Jsem návštěvník
Chci si přečíst celé číslo
Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru. Více o předplatném
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Historie, Chemie
RUBRIKA: Nad knihou

O autorovi

Vladimír Karpenko

Prof. RNDr. Vladimír Karpenko, CSc., (*1942) vystudoval Přírodovědeckou fakultu UK v Praze. Na této fakultě se zabývá biofyzikální chemií a dějinami chemie. Je autorem knih Alchymie – dcera omylu (1988), Tajemství magických čtverců (1997), Alchymie. Nauka mezi snem a skutečností (2007), Alchymie. Svět pohádek a legend (2008), „Biofysikální chemie“ (spolu s M. Kodíčkem, 3. vydání 2013). Autorsky i redakčně se podílel na obsáhlé monografii Ivo Purš, Vladimír Karpenko (ed.): Alchymie a Rudolf II. (Hledání tajemství přírody ve střední Evropě v 16. a 17. století), která v r. 2016 vyšla také v anglické mutaci.
Karpenko Vladimír

Doporučujeme

Chcete inkoustovou, laserovou, nebo farmaceutickou?

Chcete inkoustovou, laserovou, nebo farmaceutickou?

Matěj Novák  |  1. 6. 2020
V nedávné době se 3D tisk objevoval v médiích především v souvislosti s výrobou ochranných pomůcek proti koronaviru. Nejedná se však v žádném...
Paradoxy infekce způsobené SARS-CoV-2

Paradoxy infekce způsobené SARS-CoV-2

Jiří Beneš, Ladislav Machala  |  1. 6. 2020
Přestože řada otázek čeká na vysvětlení, vědci rychle skládají obraz infekce novým virem.
O líných algoritmech, logice a hledání cest pro roboty

O líných algoritmech, logice a hledání cest pro roboty uzamčeno

Pavel Surynek  |  1. 6. 2020
Jak přimět desetiletí propracovávané všemožné triky pracovat na hledání optimální cesty pro mobilní roboty k dosažení cíle a chytře odřezávat...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné