Aktuální číslo:

2020/6

Téma měsíce:

Léky pro budoucnost

Očkovací průkaz pod kůží

 |  4. 5. 2020
 |  Vesmír 99, 259, 2020/5

Ročně umírá 1,5 milionu lidí na nemoci, před nimiž se lze chránit očkováním. Kromě nedostatku vakcín, nedůvěry obyvatel v princip očkování a dalších strukturálních problémů naráží vakcinace v chudších oblastech světa i na potíže plynoucí z nedostatku informací. Mnohde neexistují centrální databáze a není jasné, kdo a kdy kterou vakcínu dostal.

Pomoci by mohl decentralizovaný systém evidence navržený odborníky z MIT. Přišli s konceptem rozpustných mikrojehel, které by do děla dopravily vakcínu a zároveň by ve škáře zanechaly značku nesoucí informaci o provedeném očkování. Základem navržené metody jsou kvantové tečky (fluoreskující polovodičové nanokrystaly) o průměru 4 nm. Jejich jádro tvoří sloučenina mědi, india a selenu, obal je ze sulfidu zinečnatého dopovaného hliníkem. Tyto nanokrystaly jsou uzavřeny v biokompatibilních kapslích o průměru 20 μm. Kapsle jsou spolu s vakcínou inkorporovány do 1,5 mm dlouhých mikrojehel ze směsi sacharidů a polyvinylalkoholu, které se po vpichu začnou rozpouštět a uvolní jak vakcínu, tak kapsle. Ty mohou ve škáře tvořit specifické obrazce kódující potřebné informace – podobně jako QR kódy. V blízkém infračerveném záření fluoreskují, signál lze přečíst jednoduše upraveným chytrým telefonem.

Testy na potkanech s vakcínou proti dětské obrně potvrdily jak dostatečnou imunitní reakci na vakcínu, tak trvanlivost značení – signál se podařilo přečíst i po devíti měsících. Z dalších pokusů na lidské a prasečí kůži vyplývá, že značky by měly být čitelné i po pěti letech. Kromě obrny jsou ve vývoji i mikrojehly pro vakcinaci proti spalničkám nebo zarděnkám. Před zkouškami na lidech však bude ještě třeba potvrdit neškodnost použitých materiálů.

McHugh K. J. et al.: Sci. Transl. Med., 2019: DOI: 10.1126/scitranslmed.aay7162

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Nemoci člověka, Medicína
RUBRIKA: Zákulisí

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Mgr. Ondřej Vrtiška (*1976) je původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracuje jako vědecký novinář, na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Chcete inkoustovou, laserovou, nebo farmaceutickou?

Chcete inkoustovou, laserovou, nebo farmaceutickou?

Matěj Novák  |  1. 6. 2020
V nedávné době se 3D tisk objevoval v médiích především v souvislosti s výrobou ochranných pomůcek proti koronaviru. Nejedná se však v žádném...
Paradoxy infekce způsobené SARS-CoV-2

Paradoxy infekce způsobené SARS-CoV-2

Jiří Beneš, Ladislav Machala  |  1. 6. 2020
Přestože řada otázek čeká na vysvětlení, vědci rychle skládají obraz infekce novým virem.
O líných algoritmech, logice a hledání cest pro roboty

O líných algoritmech, logice a hledání cest pro roboty uzamčeno

Pavel Surynek  |  1. 6. 2020
Jak přimět desetiletí propracovávané všemožné triky pracovat na hledání optimální cesty pro mobilní roboty k dosažení cíle a chytře odřezávat...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné