Aktuální číslo:

2024/11

Téma měsíce:

Strach

Obálka čísla

Cykly

 |  6. 4. 2020
 |  Vesmír 99, 244, 2020/4

Slovo cyklus pochází z řeckého kýklos a do našeho jazyka se dostalo přes latinské cyclus s významem kruh, kolo, oběh. Souvislost s cyklistikou, odvětvím, ve kterém se točí kola všeho druhu, je tedy nasnadě. Typický cyklistický prostředek má dvě kola a známe ho jako bicykl, objevit se ale může i (především pro postižené sportovce určený) tricykl se třemi koly nebo unicykl, na kterém provádějí akrobatické kousky unicyklisté. Na bicyklu, který je poháněn elektromotorem, tedy na tzv. e-bicyklu, se prohánějí elektrocyklisté. Ve zdrojích nových českých slov je doložen také výskyt označení gastrocyklista, cyklista, jehož cíl i případné zastávky jsou určeny možností dobře se najíst.

Jazyková kreativita je v oblasti cyklistiky v češtině uplatněna s velice bohatými výsledky. Produktivní a plodná je především předpona cyklo-. U nádražních budov bývají v posledních letech stavěny cyklověže pro úschovu a zamčení kol cestujících. Připojena je šatna, kde se lze převléct a uschovat cyklooděv – cyklotretry, cykloponožky, cyklokraťasy nebo cyklolegíny. O cyklomódu se ale asi vůbec nezajímají cyklonudisté.

Přiznávám, že za svůj více než třicetiletý život jsem měla jen jeden nedětský bicykl, dvoje náramkové hodinky a jen tři mobilní telefony. A dosud jsem netušila, že precykluji, tj. předcházím vzniku odpadu i starostem s jeho likvidací. Precyklace je hravý protějšek k v jazyce rozšířenější recyklaci, cyklus je v ní tentokrát obsažen ve svém abstraktním významu, nejde o kruh či kolo, ale o koloběh. Vrací-li se recyklací produkty a materiály znovu do užívání, a to v podobě výrobku vyšší kvality, např. sandálů z vyřazených pneumatik nebo tašek z bezpečnostních pásů, hovoří se o upcyklaci (výraz má původ v angličtině). Opakem je pak downcyklace, příkladem může být např. dřevotříska jako výsledek downcyklace zbytků dřeva.

Komponent cyklo je v češtině opravdu bohatě doložen, a to ve slovech frekventovaných a déle užívaných i slovech novějších. Ale raději už tento výčet ukončíme, abychom se nezačali nebezpečně cyklit.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Lingvistika

O autorovi

Veronika Vodrážková

Mgr. Veronika Vodrážková (*1985) vystudovala český jazyk a literaturu na Filozofické fakultě UK v Praze. V Ústavu pro jazyk český AV ČR, v. v. i., se věnuje lexikologii a lexikografii. Je členkou autorského kolektivu připravovaného Akademického slovníku současné češtiny (www.slovnikcestiny.cz).

Doporučujeme

Se štírem na štíru

Se štírem na štíru

Daniel Frynta, Iveta Štolhoferová  |  4. 11. 2024
Člověk každý rok zabije kolem 80 milionů žraloků. Za stejnou dobu žraloci napadnou 80 lidí. Z tohoto srovnání je zřejmé, kdo by se měl koho bát,...
Ustrašená společnost

Ustrašená společnost uzamčeno

Jan Červenka  |  4. 11. 2024
Strach je přirozeným, evolucí vybroušeným obranným sebezáchovným mechanismem. Reagujeme jím na bezprostřední ohrožení, které nás připravuje buď na...
Mláďata na cizí účet

Mláďata na cizí účet uzamčeno

Martin Reichard  |  4. 11. 2024
Parazitismus je mezi živočichy jednou z hlavních strategií získávání zdrojů. Obvyklá představa parazitů jako malých organismů cizopasících na...