Aktuální číslo:

2021/7

Téma měsíce:

Požáry

Demokraté v Bělorusku

 |  2. 11. 2020
 |  Vesmír 99, 664, 2020/11

Překvapuje vás rozsah a vytrvalost nenásilných běloruských demonstrací proti falšování prezidentských voleb? Studie politické kultury v zemích východní Evropy ukazují, že demokratické smýšlení je v Bělorusku rozšířenější, než bychom očekávali.

Když jsme v roce 2002 interpretovali výsledky studie politické kultury východoevropských národů1) a zjistili jsme, že na vytváření prodemokratického faktoru občanské kultury se kromě Čechů výrazně podíleli také Bělorusové, zarazilo nás to. Demokratický duch velké části Bělorusů jsme si vysvětlovali hlavně tím, že Bělorusové (ve srovnání s Českem, Slovenskem nebo Bulharskem) mají s demokracií nejméně zkušeností, a tak je pro mnohé z nich kýženým ideálem. V Bulharech a Slovácích už tehdy rostlo rozčarování a odcizenost od jejich vlastních mladých demokracií. Demokratičnost podstatné části Bělorusů se ale potvrdila i v naší další studii.

V dnešní době, která je příznačná globalizací na straně jedné a společenskou polarizací a diferenciací na straně druhé, nemá již moc smysl mluvit o politických národních charakterech. Z politicko-psychologického hlediska spíše vystupuje do popředí několik hlavních druhů mentalit, které dokážou rozdělovat lidi v rámci jedné země, ale zároveň spřízněné duše mezinárodně spojovat.

Nyní vidíte 23 % článku. Co dál:

Jsem předplatitel, mám plný přístup
Jsem návštěvník
Chci si přečíst celé číslo
Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru. Více o předplatném
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Politologie, Psychologie a psychiatrie

O autorovi

Martina Klicperová-Baker

PhDr. Martina Klicperová-Baker, CSc., (*1956) je vědeckou pracovnicí Psychologického ústavu AV ČR a spolupracuje se Státní univerzitou v San Diegu. Zabývá se psychologií demokracie. Je mj. autorkou publikace Czech–american Relations: Shared history, compatibility of atittudes and the importance of democracy.
Klicperová-Baker Martina

Doporučujeme

Jak můžeme dosáhnout vynikající úrovně výuky?

Jak můžeme dosáhnout vynikající úrovně výuky?

Clément Lafon Placette  |  14. 7. 2021
Jak poznáte, že jste odvedl dobrou práci? Pokud jste obeznámeni s neurolingvistickým programováním (nebo jste studentem, kterého jsem měl to...
Požáry v krajině

Požáry v krajině

Jiří Sádlo  |  12. 7. 2021
Centrální paradigma čili ústřední hláška vědeckého oboru ekologie ohně by mohla znít skromně: je normální, že příroda občas hoří.
Dobře už bylo

Dobře už bylo uzamčeno

David Storch  |  12. 7. 2021
„Biologická rozmanitost Země od prvohor po dnešek roste, ale tento nárůst byl přerušen pěti masovými vymíráními, z nichž to zatím poslední...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné