Aktuální číslo:

2024/11

Téma měsíce:

Strach

Obálka čísla

Nezaplacená faktura + provaz = matematika

 |  6. 1. 2020
 |  Vesmír 99, 5, 2020/1

ad Vesmír 98, 530, 2019/9

Se zájmem jsem si přečetl článek Martina Markla. Již delší dobu nechápu diskuse, které dělají takový problém z výuky matematiky – zda ji zkoušet u maturit a podobně. Souhlasím s autorem, že matematika je v nějaké podobě přítomna všude.

Jedním z velkých celospolečenských problémů, často zmiňovaných v médiích, je úroveň finanční gramotnosti. Tato disciplína by se měla učit na školách, na některých se už učí. Jak asi? Bez určité zručnosti v základních početních operacích včetně znalosti vlastností exponenciální funkce to přece nejde. Například: Co se po roce stane z nezaplacené faktury 1000 Kč při dané smluvní pokutě dejme tomu 0,2 % za den prodlení?

K čemu je nematematikovi Pythagorova věta? Zrovna na tuto otázka mám příklad ze života. Schopnost sestrojit libovolně velký pravý úhel pouze za pomoci napnutého provazu se mi hodila mnohokrát, například při budování improvizovaných staveb, vytyčování hřiště či parkoviště... Stačí vědět, že Pythagorově větě vyhovuje trojúhelník o stranách 3,4,5.

Ještě komentář k laikově radosti z matematického objevu. Třetihorní fosilie i Bachovo cembalo jsou samozřejmě atraktivní. Pamatuji ale i několik zážitků vzrušení nad matematickým objevem. O Fermatově větě nám chemikům vyprávěl náš učitel matematiky, skvělý doc. Jiří Štěpánek, v roce 1984 při výkladu matematických pojmů. To tvrzení se tak běžně nazývalo, ovšem matematickou definici věty nesplňovalo. Chybělo to nejpodstatnější – důkaz. O deset let později jsem si s bušením srdce a zrychleným tepem (nekecám) ve Vesmíru přečetl titulek článku T. Jecha „Fermatova věta platí!“ (Vesmír 73, 31, 1994/1) a o něco později jsem doslova zhltal vynikající Singhovu knihu věnovanou historii tohoto problému a jeho vyřešení Andrewem Wilesem.

Příspěvek byl redakčně krácen a upraven.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Matematika

O autorovi

Oldřich Lapčík

Prof. RNDr. Oldřich Lapčík, Dr., (*1960) vystudoval biochemii na Přírodovědecké fakultě UK, je vedoucím Ústavu chemie přírodních látek na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze. Zabývá se vývojem imunoanalytických metod stanovení nízkomolekulárních biologicky aktivních látek, např. steroidů a dalších izoprenoidů, izoflavonoidů, tryptaminů a kanabinoidů pro aplikace v různých oborech biologických a lékařských věd.
Lapčík Oldřich

Doporučujeme

Se štírem na štíru

Se štírem na štíru

Daniel Frynta, Iveta Štolhoferová  |  4. 11. 2024
Člověk každý rok zabije kolem 80 milionů žraloků. Za stejnou dobu žraloci napadnou 80 lidí. Z tohoto srovnání je zřejmé, kdo by se měl koho bát,...
Ustrašená společnost

Ustrašená společnost uzamčeno

Jan Červenka  |  4. 11. 2024
Strach je přirozeným, evolucí vybroušeným obranným sebezáchovným mechanismem. Reagujeme jím na bezprostřední ohrožení, které nás připravuje buď na...
Mláďata na cizí účet

Mláďata na cizí účet uzamčeno

Martin Reichard  |  4. 11. 2024
Parazitismus je mezi živočichy jednou z hlavních strategií získávání zdrojů. Obvyklá představa parazitů jako malých organismů cizopasících na...