i
Hlídač kyslíku v tkáních
| 1. 4. 2019 | Vesmír 98, 197, 2019/4
Senzor, určený pro pokusná zvířata, umožní spolehlivěji monitorovat zásobení tkání kyslíkem. Využití najde při výzkumu fyziologických i patologických procesů v živočišném organismu, například vývoje mikroprostředí nádorů, cévního zásobení nebo hojení ran. Lze ho použít i v hlubokých oblastech mozku a zvíře podle autorů, kteří ho testovali na myších, nijak neomezuje. Tvoří ho vláknité čidlo a řídicí jednotka s bezdrátovým dobíjením i přenosem dat. Optoelektronické součástky měří absorpční spektra hemoglobinu ve viditelné a infračervené oblasti.
Zhang et al., Sci. Adv. 2019;5: eaaw0873
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [408,24 kB]
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Fyziologie
RUBRIKA: Nádech–výdech
O autorovi
Ondřej Vrtiška
Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Doporučujeme
Exploze, které tvoří
Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky
Aleš Buček, Jakub Prokop | 6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa
Zdeněk Lyčka | 6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...