Vesmírná školaVesmírná školaVesmírná školaVesmírná školaVesmírná školaVesmírná škola
i

Aktuální číslo:

2025/2

Téma měsíce:

Sklo

Obálka čísla

Satelity monitorují rabování hrobek

 |  4. 2. 2019
 |  Vesmír 98, 70, 2019/2

V prvním tisíciletí před naším letopočtem rozeseli nomádští Skytové po střední Asii bezpočet pohřebních mohyl (kurganů). Své mrtvé pohřbívali do země a navršili na ně mohylu z hlíny nebo kamení. Do hrobů jim dávali i bohatou výbavu včetně šperků a zbraní, mohyly proto vždy lákaly zloděje.

V jakém stavu jsou mohyly v oblastech, v nichž neexistuje pořádná evidence a památková péče? Archeolog Gino Caspari se rozhodl zjistit, zda by pro monitoring kurganů nešlo využít satelitní snímky s vysokým rozlišením. Zaměřil se na severní část čínské Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, kterou s kolegy prohlédli na satelitních snímcích několika poskytovatelů a stav hrobek zjišťovali i přímo na místě. Vzhledem k odlehlosti oblasti a k mimořádně silnému policejnímu dozoru (čínský režim se k Ujgurům nechová dvakrát mile) očekávali nízkou míru poškození. To se však nepotvrdilo, postiženy rabováním byly nejméně tři čtvrtiny mohyl.

Pro mohyly o průměru 3–5 metrů nemají satelitní snímky dostatečné rozlišení, ale na větších lze poškození odhalit – uprostřed vyvýšeniny je patrná prohlubeň. Na satelitních snímcích se podíl vyrabovaných hrobek pohyboval mezi 73,8 % a 87,5 %, terénní průzkum dospěl k číslu 74,5 %. Méně spolehlivé bylo vyhodnocení míry poškození.

Podíl vyrabovaných hrobek roste s klesajícím stářím satelitních snímků (od roku 2003 do roku 2012. To napovídá, že plenění pokračuje i v současnosti. Čerstvě vyrabované hroby odhalila i terénní expedice. Popsaná metoda tak nabízí pomoc při sledování vývoje situace a snad by mohla přispět i k účinnější prevenci rabování.

 Caspari G., Heritage, DOI: 10.3390/heritage1020021

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Archeologie
RUBRIKA: Zákulisí

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Probírat se úlovkem hlubokomořských ryb jako pokladem

Probírat se úlovkem hlubokomořských ryb jako pokladem uzamčeno

Eva Bobůrková  |  3. 2. 2025
Přírodovědkyni Zuzaně Musilové učarovaly ryby. A to hlavně podivuhodné ryby hlubokomořské, s obrovskýma očima a strašlivými zuby. Byť mnohé z nich...
Doba skleněná

Doba skleněná uzamčeno

Obliba skla trvá už kolem 5000 let. Díky využití přírodních věd dokážeme prohloubit dosavadní poznání toho, kdy a kde se vyráběly skleněné...
Skleněný zázrak

Skleněný zázrak video

Marek Janáč  |  3. 2. 2025
Jeden z nejunikátnějších sklářských příběhů všech dob odstartovaly dvě rodinné tragédie. Leopoldu Blaschkovi z Českého Dubu zemřela na choleru...