Aktuální číslo:

2025/6

Téma měsíce:

Červená

Obálka čísla

Přidušený tuk

 |  4. 2. 2019
 |  Vesmír 98, 67, 2019/2

Jak známo, obezita a diabetes 2. typu jsou spolu úzce svázány. Bylo navrženo hned několik mechanismů, kterými otylost podněcuje rozvoj cukrovky. Víme například, že narůstající tuková tkáň často trpí nedostatečným přísunem kyslíku, což v důsledku vyvolává zánětlivou reakci a necitlivost k inzulinu. Všeobecně se předpokládalo, že zmíněnou hypoxii způsobuje příliš pomalé rozrůstání cévní sítě, která nestíhá zásobovat expandující tuk. Nově se však ukazuje, že k hypoxii patrně přispívá i zvýšená spotřeba kyslíku samotnými tukovými buňkami.

Kyslík se zužitkovává v buněčných organelách mitochondriích za vzniku molekul ATP, které se pak využívají k pohánění dalších buněčných procesů. Snížená efektivita výroby ATP znamená zvýšené nároky na přísun kyslíku. A k takovému neefektivnímu plýtvání kyslíkem ústícímu až v hypoxii prý dochází právě při obezitě.

Na vině může být vyšší aktivita mitochondriálního membránového proteinu ANT2, na který si teď posvítila skupina výzkumníků z Kalifornie. Aby otestovali předpokládanou klíčovou roli ANT2, připravili mutantní myš se sníženým množstvím tohoto proteinu v tukové tkáni. Při vykrmování těchto zvířat se potvrdilo, že bez ANT2 je spotřeba kyslíku tukovými buňkami nižší a tkáň proto tolik netrpí hypoxií. Ačkoli tak mají mutantní myši tuku hromady, nerozvíjí se v něm zánět a necitlivost k inzulinu. I tlustá myš se sníženým množstvím ANT2 si tak udržuje stálou hladinu krevní glukózy a cukrovka si na ni jen tak nepřijde.

Jak prospívá studium mutantních myší lidem? Ukazuje nám, že snižování aktivity ANT2 může mít jistý terapeutický potenciál. Diabetické pacienty sice nemůžeme nechat cíleně mutovat, jako to umíme s laboratorními zvířaty, farmaceutické firmy se ale jistě pustí do vývoje potenciálních léčiv cílených na ANT2. Tuková tkáň obézních diabetiků se tak snad bude časem moci opět zhluboka nadechnout.

Jong Bae Seo et al., Nature Metabolism, DOI: 10.1038/s42255-018-0003-x

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Medicína
RUBRIKA: Mozaika

O autorovi

Petr Zouhar

RNDr. Petr Zouhar, Ph.D., (*1985) je absolventem Přírodovědecké fakulty UK v Praze. Postdoktorskou stáž strávil na Stockholmské univerzitě a v současnosti se ve Fyziologickém ústavu AV ČR zabývá zejména metabolismem tukové tkáně a s tím spojenou problematikou obezity a diabetu.
Zouhar Petr

Doporučujeme

Hvězdy, které se červenají

Hvězdy, které se červenají

Soňa Ehlerová  |  2. 6. 2025
Existují dvě skupiny lidí, kteří při slově „červenání“ pociťují výrazně nelibé pocity. Do první patří ti, kteří se hodně rdí a jimž to zároveň...
Barva krve, moci a života

Barva krve, moci a života

Jan Turek  |  2. 6. 2025
Červená barva není ani trochu neutrální. Její vnímání člověkem má velmi široké rozpětí. Je pro nás barvou lásky a života, ale také krve,...
Červená v říši zvířat

Červená v říši zvířat uzamčeno

Jaroslav Petr  |  2. 6. 2025
Jasnými barvami živočichové varují své okolí, ale také lákají partnery. Červené zbarvení získávají mnoha rozličnými způsoby.