i
Proč vymřeli poslední mamuti?
| 11. 11. 2019 | Vesmír 98, 613, 2019/11
Poslední doložená populace mamutů srstnatých (Mammuthus primigenius) obývala ještě před 4000 lety Wrangelův ostrov. Dosud se mělo za to, že tamní mamuti vymřeli kvůli postupně se zhoršujícím ekologickým podmínkám. Nová studie však na základě izotopové analýzy jejich kostí a zubů došla k závěru, že navzdory měnícímu se klimatu netrpěli poklesem kvantity ani kvality potravy. Oslabit je mohlo rychlejší zvětrávání centrálních hor a následný růst koncentrace solí a toxických prvků ve vodě. Konec zřejmě přinesla nějaká nenadálá krize. Mohlo například zapršet na sněhovou pokrývku, která se pokryla ledem a mamuti se nedostali k potravě.
Arppe L. et al., Quaternary Science Reviews, DOI: 10.1016/j.quascirev.2019.105884
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [362,09 kB]
RUBRIKA: Nádech–výdech
O autorovi
Ondřej Vrtiška
Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Doporučujeme
Exploze, které tvoří
Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky
Aleš Buček, Jakub Prokop | 6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa
Zdeněk Lyčka | 6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...